W Polsce wilk podlega ochronie ścisłej na terenie całego kraju od 1998 r.pixabay
StoryEditorWILK

Wilki zagryzają bydło rolnikom. Ministerstwo środowiska nie widzi problemu

18.11.2024., 09:00h

Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o podjęcie działań, które obniżyłyby status ochrony wilka w Polsce.

Zwiększenie ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami

Chodziło o wprowadzenie skuteczniejszej kontroli nad jego populacją oraz ochronę ludzi i zwierząt gospodarskich przed rosnącym zagrożeniem. Z odpowiedzi przesłanej samorządowcom wynika, że resort klimatu i środowiska nie podejmie takich działań.

Ministerstwo uważa, że ataki wilków wynikają z działań rolników

Resort, powołując się na badania naukowe, stwierdził, że w całym zasięgu występowania wilka dochodzi do ataków na zwierzęta gospodarskie, a poziom szkód nie zależy od tego, czy wilki są w danym kraju gatunkiem łownym, czy chronionym, lecz od stopnia zabezpieczenia stad przez hodowców. Stąd, zdaniem ministerstwa, najlepszym sposobem na zapobieganie stratom w zwierzętach gospodarczych jest stosowanie różnorodnych metod ochrony inwentarza.

W piśmie skierowanym do KRIR Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznaczyło, że, wbrew powszechnemu przekonaniu, tam, gdzie poluje się na wilki, poziom szkód w inwentarzu nie spada, a może nawet wzrastać. Ogromna większość wilków żyje bowiem w grupach rodzinnych, składających się najczęściej z pary rodzicielskiej i jej potomstwa, a odstrzały powodują zaburzenia struktury tej grupy rodzinnej warunkującej m.in. dzielenie się pokarmem. Powstałe w wyniku odstrzału niewielkie niedoświadczone grupy lub młode osierocone wilki pozbawione wsparcia rodziców nie mają jeszcze umiejętności polowania na jelenie, łosie i dziki, dlatego chętniej polują na mniejsze ofiary, np. sarny albo zwierzęta gospodarskie, które są łatwiejszą zdobyczą. Urzędnicy przytoczyli przykład Estonii, gdzie w latach 2007–2010 wraz ze wzrostem liczby odstrzelonych wilków (z 27 do 55% jesiennego stanu liczebnego populacji) liczba zabitych zwierząt gospodarskich wzrosła z 148 do 565). Na Łotwie natomiast, gdzie głównym sposobem na radzenie sobie ze szkodami w zwierzętach gospodarczych jest odstrzał wilków, w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba przypadków szkód gospodarczych powodowanych przez wilki. Większość ataków ma miejsce latem i jesienią podczas sezonu polowań na wilki.

Ministerstwo zaprzecza

Ministerstwo Klimatu i Środowiska dementuje opinie o stwarzaniu zagrożenia przez wilki dla bezpieczeństwa ludzi. Opierając się na wynikach badań z całego świata, wskazuje, że wśród wszystkich dużych ssaków drapieżnych wilki należą do najmniej niebezpiecznych. W Europie bytuje około 15 tys. wilków, a dane wskazują, że w ostatnim dwudziestoleciu w całej Europie nie było ani jednej ofiary śmiertelnej ataków wilków.

Magdalena Szymańska

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 16:09