Limity zużycia prądu w 2023 roku
Ze względu na drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej, w 2022 roku rząd zadecydował o zamrożeniu cen prądu. Polskie gospodarstwa domowe miały płacić niższe stawki, zgodne z taryfami z 2022, jednak pod warunkiem, że zmieszczą się w określonym limicie zużycia energii. Limity te ustalono następująco:
- dla zwykłych gospodarstw domowych: 2000 kWh,
- dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami: 2600 kWh,
- dla gospodarstw rolnych oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny: 3000 kWh.
Czy w 2024 roku będą limity zużycia prądu?
Program zamrożenia cen prądu okazał się na tyle udany, że rząd planuje go kontynuować w 2024 roku. Ogłoszono jednak, że obowiązujące limity będą podniesione. Preferencyjne ceny energii pozostaną na poziomie tych z 2022 roku, jednak gospodarstwa będą mogły zużyć odpowiednio:
- dla zwykłych gospodarstw domowych: 3000 kWh,
- dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami: 3600 kWh,
- dla gospodarstw rolnych oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny: 4000 kWh.
Oznacza to, że limit w każdej grupie podniesiono o 1000 kWh.
Czy trzeba złożyć wniosek o wyższy limit zużycia prądu?
Podniesienie limitu zużycia prądu o 1000 kWh dla wszystkich grup odbiorców wejdzie w życie z początkiem nowego roku. Centrum Informacji o Rynku Energii podaje, że aby móc skorzystać z nowych limitów, nie trzeba składać żadnych dokumentów ani kontaktować się ze swoim dostawcą prądu. Zostaną one zastosowane automatycznie.
Kto musi wnioskować o wyższy limit prądu?
Jedyną grupą osób, która musi złożyć u dostawcy energii wniosek o zastosowanie wyższego limitu, są ci, którzy dopiero uzyskali prawo do większego zużycia prądu. Wówczas w ciągu 30 dni od otrzymania uprawnienia należy przesłać odpowiednie oświadczenie. W przypadku opóźnienia, podwyższony limit będzie zastosowany dopiero od kolejnego miesiąca kalendarzowego.
Jaka jest cena prądu po przekroczeniu limitu zużycia?
W 2024 ceny prądu będą zamrożone na poziomie tych z 2022 jeżeli zmieścimy się w limicie. Jeżeli jednak dane gospodarstwo go przekroczy, rachunki za prąd będą wyższe: zapłacimy 693 zł/MWh netto, czyli około 0,69 zł/kWh.
dane: CIRE
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements