Rolnik z Podlasia ma pomysł, jak walczyć z żubramiJustyna Czupryniak/Canva, Facebook/HubertOjdana
StoryEditorNiszczycielskie żubry

Żubry dewastują uprawy. Rolnik z Podlasia ma pomysł, jak się ich pozbyć z pól

10.03.2025., 16:30h

Stada żubrów na Podlasiu dewastują pola rolników, którzy nieustannie muszą je przepędzać. Jakie propozycje na rozwiązanie tego problemu ma rolnik Hubert Ojdana?

Żubry dewastują pola rolników na Podlasiu

Pola uprawne położone w okolicy Puszczy Białowieskiej są regularnie dewastowane przez żubry. W reportażu pt. Rolnikowi z Podlasia żubry zryły rzepak. "Przepędzam je po 12 godzin dziennie" Hubert Ojdana opowiedział o tym, jak wygląda codzienność jego i jego kolegów po fachu, którzy codziennie spędzają kilka godzin na przepędzaniu zwierząt ze swoich plantacji. Rolnik informował wówczas, że skierował również pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w którym przedstawił propozycje rozwiązania zaistniałego problemu z żubrami, takie jak:

  • zwiększenie ilości i skuteczności dokarmiania żubrów w Puszczy Białowieskiej,
  • zamiana gruntów rolników na teren leśne,
  • budowa fizycznych barier ochronnych i systemów odstraszania,
  • monitorowanie i przesiedlenie części populacji
  • lepsza organizacja wypłaty odszkodowań.

Powstała lista została skonsultowana z lek. wet. Maciejem Perzyną, który stwierdził, że są to bardzo dobre pomysły.

Żubry należy dokarmiać

Jednym z powodów żerowania przez żubry na polach rolników z Podlasia jest uniemożliwienie ich dokarmiana w związku z pojawieniem się programu, za którego wdrożenie jest odpowiedzialny Instytut Biologii i Ssaków. Zdaniem Huberta Ojdany, należałoby jednak kontynuować dokarmianie żubrów, co było już praktykowane, dzięki czemu mogłyby zaprzestać lub ograniczyć masowe wędrówki z Puszczy Białowiejskiej na pola uprawne okolicznych rolników.

Z obliczeń Ojdany wynika, że zapotrzebowanie żubra na jedzenie latem wynosi ok. 40 kg dziennie na (trawy, liście i gałęzie), a zimą jest to ok. 15-20 kg dziennie (siano, kiszonki, buraki pastewne, żołędzie, warzywa). Szacunkowe obliczenia rolnika z Podlasia podajemy w tabeli. Podane kwoty i wartości są przybliżone:

image
Źródło: Hubert Ojdana
FOTO: Justyna Czupryniak/Canva, Facebook/HubertOjdana

Ojdana proponuje, by dokarmianie zwierząt finansowano z funduszy ochrony przyrody lub programów unijnych, a także by odbywało się „w oddalonych od pól rolniczych strefach puszczy”. Jak sugeruje rolnik, wypas żubrów usprawniłoby wykorzystanie „automatycznych paśników i miejsc z dostępem do wody”.

Zamiana gruntów rolnych na leśne

Drugą z propozycji Ojdany jest umożliwienie rolnikom zamiany gruntów uprawnych znajdujących się w punktach krytycznych, gdzie żubry pojawiają się najczęściej, na pola znajdujące się w bardziej dogodnej lokalizacji lub „wykupienie ich przez Skarb Państwa i przeznaczenie na pastwiska dla żubrów”.

Bariery ochronne i systemy odstraszania

Ojdana proponuje również „budowę fizycznych barier ochronnych i systemów odstraszania”. Z obliczeń rolnika wynika, że ogrodzenie elektryczne to koszt ok. 15 tys. zł/km, natomiast koszt pojedynczego urządzenia służącego do odstraszania żubrów za pośrednictwem systemów dźwiękowych i świetlnych, to ok. 20 tys. zł.

– Obecnie na rynku dostępny jest „Strażnik Pola”, który wraz z rolnikami z gminy Hajnówka testujemy w tym roku – efekty są obiecujące – czytamy w piśmie do RDOŚ.

Ponadto rolnik proponuje tworzenie nasadzenia pasów buforowych z takich gatunków roślin, które odstraszają żubry, np. rokitnika lub tarniny.

Przesiedlenie żubrów do innych państw

Jak sugeruje Ojdana, problemy rolników z Podlasia mogłoby również rozwiązać „przesiedlenie żubrów w inne rejony kraju lub do państw zainteresowanych reintrodukcją gatunku".

– Należy także zwiększyć monitoring ruchu stad za pomocą obroży GPS, co pozwoli na szybsze reagowanie na wędrówki żubrów na tereny rolnicze – proponuje Ojdana.

System wypłaty odszkodowań dla rolników za szkody wyrządzone przez żubry

W ostatnim punkcie wniosku Ojdana proponuje ulepszenie organizacji wypłaty odszkodowań w taki sposób, by procedura ich zgłaszania i rozliczania odbywała się internetowo oraz na podstawie współpracy z leśniczymi z regionu. Ponadto rolnik zachęca myśliwych do „udziału w procesie szacowania szkód wyrządzonych przez żubry”.

Przeczytaj również:

image
Ptaki niszczą uprawy

Ptaki wyżerają rolnikom zboże i rzepak. "W 3 godziny zasiewu nie ma"

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Warszawa
11°C
Niewielki deszcz
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. marzec 2025 09:39