KE nie posłuchała rolników. Utrzyma wolny handel z Ukrainą, ale wprowadzi limity. Jakie?AgroUnia Środa Wielkopolska/Canva
StoryEditorImport z Ukrainy

KE nie posłuchała rolników. Utrzyma wolny handel z Ukrainą, ale wprowadzi limity. Jakie?

31.01.2024., 12:41h
KE przedłuża bezcłowy handel towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku. Wprowadza jednak ograniczenia ilościowe na niektóre produkty.

KE przedłuża bezcłowy handel towarami rolnymi z Ukrainą

Komisja Europejska, mimo sprzeciwu rolników, przedłużyła umowę o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca 2025 r. O decyzji KE poinformował dziś Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE.

- Podjęte środki pomagają złagodzić trudną sytuację, w jakiej znaleźli się ukraińscy producenci i eksporterzy w wyniku niesprowokowanej i nieuzasadnionej wojny agresywnej prowadzonej przez Rosję – napisała Komisja Europejska.

Mięso drobiowe, jaja i cukier z Ukrainy z ograniczeniami

Nowa umowa, choć zezwala na import bez cła, wprowadza jednak pewne ograniczenia. KE zgodziła się bowiem na mechanizm bezpieczeństwa. W przypadku towarów wrażliwych takich jak mięso drobiowe, jaja i cukier Ukraina będzie mogła eksportować bez ograniczeń do wysokości ze średniej eksportu z lat 2022 r. i 2023 r. Oznacza to, że gdyby przywóz tych produktów przekroczył te wielkości, cła zostałyby nałożone ponownie, aby wielkość przywozu nie przekroczyła znacząco wielkości przywozu z lat ubiegłych.

W tej kwestii nie zgadzał się komisarz Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem okres referencyjny powinien być liczony na podstawie 2021-2023. Wtedy ograniczenia handlu byłyby większe, bo akurat w latach 2022-2023 import tych produktów był rekordowy. 

Jakie limity na towary rolne z Ukrainy?

Nieoficjalnie mówi się, że w praktyce limity wyniosą: 146 tys. ton drobiu, 26 tys. t. jaj i 310 tys. t. cukru. To są jednak spore ilości. Cukru przed wojną wjeżdżało ok. 20 tys. ton. Teraz miałoby to być 15 razy więcej...

Co ze zbożami z Ukrainy?

Także zboża, rzepak i kukurydza zostaną objęte mechanizmem ochronnym. Ich import będzie monitorowany pod kątem zaburzeń rynku nie tylko w skali całej Unii, lecz również na rynkach lokalnych, m.in. w Polsce. Jeśli jakiś kraj UE zawnioskuje o wprowadzenie ograniczeń importowych na ziarno, bo stwierdzi destabilizację, KE będzie mogła szybko podjąć decyzję za zgodą większości państw UE.

Polska utrzyma embargo na zboże z Ukrainy

Natomiast polski rząd deklaruje, że dopóki nie uzgodni z Ukrainą zasad importu zbóż i rzepaku, nie wycofa embarga nałożonego w kwietniu 2023 roku. Polska na wzór rozwiązań Ukrainy z Rumunią i Bułgarią chce wprowadzić system licencji handlowych.

Rozporządzenie KE musi zostać przyjęte przez Radę i Parlament Europejski.

image
Jest decyzja ws. GAEC 8

PILNE! KE zatwierdza odstąpienie od GAEC8. Co zamiast ugorowania?

wk

Warszawa
1°C
Zachmurzenie duże
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. styczeń 2025 23:26