Janusz WojciechowskiArchiwum PWR
StoryEditorUnia Europejska

Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla największych gospodarstw. Według Wojciechowskiego, to uchroni nasze rolnictwo przed ukraińskimi agro-holdinagami

19.12.2023., 14:30h
Polski komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski wystąpił przeciwko płaceniu unijnych dotacji rolnych ukraińskim agro-holdingom. Polityk zapowiedział również przeprowadzenie dokładnej analizy skutków rozszerzania UE o Ukrainę i wpływu tego transferu na Wspólną Politykę Rolną. Czy obowiązkowy capping jest rozwiązaniem problemu członkowsta Ukrainy w UE?

Trzeba zapobiegać tendencji koncetracji gruntów w Europie

Przemawiając na niedawnej konferencji na temat perspektyw rolnictwa, Wojciechowski powiedział, że Unia Europejska powinna zapobiec pogłębianiu się tendencji koncentracji gruntów w Europie, co grozi po akcesji Ukrainy do UE.

– Duża część ukraińskiego rolnictwa jest zdominowana przez duże agro-holdingi. UE powinna unikać płacenia dotacji dla tak dużych firm – powiedział cytowany przez portal Euractive komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Czy capping rozwiąże problem?

Według Wojciechowskiego, unijny obowiązkowy system ograniczania upraw byłby „dobrą odpowiedzią” na rozwiązanie problemu koncentracji gruntów i faktu, że przeciętne ukraińskie gospodarstwo rolne jest jeszcze większe niż w UE.

Obecnie państwa członkowskie UE mogą dobrowolnie ograniczyć kwotę płatności bezpośrednich, jakie mogą uzyskać indywidualne gospodarstwa rolne, aby zapobiec nadmiernemu korzystaniu z dotacji przez duże gospodarstwa. Według danych UE w 2019 r. 80% tych płatności trafiło do 20% największych gospodarstw.

Państwa UE obawiają się wstąpienia Ukrainy do organizacji

Uwagi komisarza Wojciechowskiego odzwierciedlają rosnące obawy dotyczące wpływu, jaki włączenie Ukrainy do bloku będzie miało na unijny sektor rolno-spożywczy.

Jak informuje portal Euractive, w zeszłym miesiącu wyciekły dokumenty sporządzone przez Sekretariat Generalny Rady UE z których wynika, że Ukraina będzie kwalifikować się do otrzymania 96,5 miliarda euro z funduszy WPR w siedmioletnim okresie budżetowym UE, co doprowadzi do cięć o około 20% dotacji rolnych do obecnych unijnych dotacji.

Polscy rolnicy obawiają się wstąpienia Ukrainy do UE

Także polscy rolnicy niepokoją się perspektywą przystąpienia Ukrainy do UE.

– Rozszerzenie UE o Ukrainę? To może czas na analizę wpływu tej decyzji politycznej na rolnictwo UE i Polski ? Pokażcie liczby, pokażcie zagrożenia, pokażcie jak będzie wyglądała WPR Pokażcie jaka przyszłość nas- rolników czeka. Dość deklaracji i ogólników. Przejdźmy do konkretów – napisał na portalu X Jacek Zarzecki Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

W odpowiedzi komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał, że: „Naszym wspólnym obowiązkiem jest przewidywanie wyzwań i rozwoju sytuacji związanej z tym rozszerzeniem, w szczególności w sektorze rolnym. Należy dogłębnie ocenić wpływ przyszłego rozszerzenia UE na WPR, uwzględniając wagę i strukturę rolnictwa w gospodarce Ukrainy. Ocena będzie wystarczająco głęboka, szczegółowa i włączająca. Komisja przedstawi swoje pomysły w pierwszym kwartale 2024 roku z myślą o dyskusji przywódców podczas prezydencji belgijskiej”.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 18:19