Ostry konflikt o ugorowanie. Minister rolnictwa żąda dymisji WojciechowskiegoCounsilium Europa/Canva
StoryEditorGAEC 7 i 8 na ostrzu noża

Ostry konflikt o ugorowanie. Minister rolnictwa żąda dymisji Wojciechowskiego

23.01.2024., 08:39h
Minister rolnictwa z Rumunii zażąda dymisję komisarza Janusza Wojciechowskiego, jeśli nie zgodzi się on na odstępstwo od norm GAEC 7 i 8. Chodzi o obowiązek zmianowania, dywersyfikacji upraw i ugorowania 4 proc. gruntów. - Komisarz nie szanuje głosu oddanego przez 15 państw - oburza się rumuński minister.

Albo będzie odstępstwo od GAEC 7 i 8, albo Rumunia zażąda dymisji komisarza Wojciechowskiego

- Rumunia będzie domagać się dymisji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, jeśli rolnicy w UE nie zostaną zwolnieni z wymogów GAEC 7 (zmianowanie i dywersyfikacja upraw) i GAEC 8 (ugorowanie) – poinformował rumuński minister rolnictwa Florin Barbu na spotkaniu z rolnikami. Rozmowy ostatniej szansy w tej sprawie mają zostać podjęte podczas dzisiejszego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa Agrifish.

Rumuński minister rolnictwa: Wojciechowski nie szanuje głosu 15 państw członkowskich

Barbu zaznaczył, że porozumiał się w tej sprawie z 15 członkami UE, w tym z Niemcami i Francją. Ma za złe komisarzowi, że nie słucha głosu większości państw UE.

- Ja, jako minister, zobowiązuję się do publicznego zażądania rezygnacji komisarza, ponieważ nie szanuje on głosu oddanego przez 15 państw - powiedział rumuński minister, cytowany przez Digi24.ro.

W komunikacie opublikowanym na stronie rumuńskiego ministerstwa rolnictwa Barbu zaznacza, że decyzję o odstępstwie od zasad GAEC 7 i GAEC 8 należy podjąć w sposób odpowiedzialny, biorąc pod uwagę wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, dochody rolników, zwyczajowe praktyki rolnicze i ochronę środowiska. 

- Komisja ma obowiązek rozważyć zarówno bezpośrednie potrzeby, jak i długoterminowe konsekwencje dla rolnictwa i środowiska – zaznaczył rumuński polityk. 

Polska też za derogacją GAEC 7 i GAEC 8

Przypomnijmy. O derogację norm GAEC 7 i GAEC 8 państwa UE wystąpiły do KE już kilka miesięcy temu, by umożliwić rolnikom większą elastyczność w podejmowaniu decyzji produkcyjnych. Wniosek poparła także Polska, a obecny minister rolnictwa Czesław Siekierski  podtrzymuje to stanowisko. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Wojciechowski nie widzi powodów do przedłużenia odstępstw od ugorowania

Niestety, zdaniem komisarza Wojciechowskiego aktualnie nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego co oznacza, że nie ma powodów do przedłużenia odstępstw od normy GAEC 7 i 8 w 2024 roku. 

- Odnotowaliśmy obawy leżące u podstaw tego wniosku, jednak kontekst, w którym przyznano odstępstwa od normy GAEC 7 i 8 w ubiegłym roku, jest obecnie inny, zarówno pod względem sytuacji na rynku, jak i pod względem kwestii bezpieczeństwa żywnościowego – tłumaczył kilka dni temu w liście do polskich izb rolniczych Wojciechowski. Dodał, że choć zbiory zbóż w UE w 2023 r. były poniżej średniej, to nie mamy do czynienia z krytyczną sytuacją na poziomie globalnym lub unijnym. 

- Oferta na rynkach światowych jest ogromna, a ceny zbóż wracają do poziomu sprzed wojny – wyjaśnił.

image
Normy GAEC

GAEC: czy dywersyfikacja i ugorowanie zostaną zawieszone na 2024? Komisarz Wojciechowski wyjaśnia

image
Szykują się ważne zmiany w GAEC-ach

Zmiany w GAEC 6 i 7 korzystne dla rolników. Ale jeszcze nie ma zgody KE

Kamila Szałaj, źródło: ​AGROINTEL.RO, Digi24.ro

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 00:50