Rolnicy powinni dostawać wyższe dotacje na rolnictwo precyzyjneFot. firmowe
StoryEditorRolnictwo precyzyjne

Rolnicy powinni dostawać wyższe dotacje na rolnictwo precyzyjne

01.07.2023., 11:00h
Parlament Europejski wezwał rolników do zmniejszenia uzależnienia od importu z krajów trzecich. W zwiększeniu plantacji, które są niezbędne do spełnienia wymogu, ma im pomóc wykorzystanie najnowszych technologii i rolnictwa precyzyjnego, na które możliwe, że zostaną przewidziane dotacje.

UE ma być mniej zależna od importu z krajów trzecich

Posłowie do Parlamentu Europejskiego stwierdzili, że Unia Europejska powinna stać się mniej zależna od importu nawozów, pasz dla zwierząt i surowców wykorzystywanych w produkcji żywności z krajów trzecich. Dodatkowo należałoby stworzyć plan działania, na którego podstawie możliwe byłoby zgromadzenie strategicznych rezerw żywności na wypadek kryzysu. Jak zauważył polski komisarz ds. UE, Janusz Wojciechowski, rolnicy wcześniej bardzo rzadko znajdowali się pod taką presją.

Posłowie UE chcą dofinansowań rolnictwa precyzyjnego

Zdaniem posłów, kluczem do zwiększenia wydajności plonów w przyszłości, które umożliwiłoby uniezależnienie od krajów trzecich, jest rolnictwo precyzyjne. Stosowanie tego rodzaju metod uprawy mogłoby się także przełożyć na ograniczenie użycia pestycydów i zużycie wody. W celu zwiększenia wydajności rolnictwa posłowie zaproponowali również zmodernizowanie systemów nawadniania i promowania nowej infrastruktury gospodarki wodnej.

Wsparcie dla rolników o ograniczonym dostępie do nowoczesnych technologii

Posłowie zasugerowali również objęcie wsparciem rolników, którzy mają ograniczony dostęp do technologii cyfrowych i precyzyjnego zarządzania zbiorami. Dla polityków istotna okazała się również kwestia wprowadzania nowych technik hodowlanych, mogących przyczynić się do zwiększenia odporności roślin.

UE mówi "NIE" marnowaniu żywności

Wśród pomysłów na ograniczenie częściowego uzależnienia od importu z krajów trzecich pojawiły się także sposoby na ograniczenie marnotrawienia żywności. Zdaniem posłów do Parlamentu powinna istnieć odpowiednia kampania UE i programy krajowe, których stosowanie wpłynęłoby na ograniczenie marnotrawienia żywności.

Zielony Ład kamieniem milowym w gospodarce ekologicznej

Parlamentarzyści zwrócili również uwagę na to, że istotną kwestią jest współpraca supermarketów i banków żywności oraz inwestycje w infrastrukturę na rzecz bardziej zrównoważonego transportu i przechowywania produktów rolnych. Jednym z projektów, które mogą przyczynić się do prowadzenia bardziej ekologicznej, zrównoważonej i odpornej gospodarki oraz rolnictwa może być "Zielony Ład".

Nagromadzenie kryzysów nie sprzyja zmianom w rolnictwie

Jak zauważył komisarz Wojciechowski, ostatnie lata nie były łaskawe dla rolnictwa. Zarówno pandemia koronawirusa, jak i trwająca w Ukrainie wojna przysporzyły szczególnych trudności rolnikom. Polityczne kryzysy przekładające się na rolnictwo współdziałały z kryzysami klimatycznymi i biologicznymi, utrudniającymi produkcję, co wywierało dodatkową presję na rolnikach. Polski przedstawiciel w UE zasugerował również, że warto pomyśleć nad tym, co zrobić, by młodzi ludzie chcieli pozostać w gospodarstwach, ponieważ społeczeństwo rolnicze się starzeje, a następców, którzy mogliby podźwignąć wymagania UE, jest jak na lekarstwo.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. styczeń 2025 04:55