Słowacja rozszerza zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy
29 listopada rząd Słowacji podjął decyzję o przedłużeniu obowiązującego od 16 września zakazu importu zbóż, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. W ramach nowych regulacji, lista została rozszerzona o dodatkowe produkty. Obecnie znajduje się na niej 14 produktów:
- naturalny miód
- jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone (wyłącznie mleczko pszczele i propolis, jadalne)
- pszenica i sorgo
- jęczmień
- słodka kukurydza
- mąka pszenna
- słód, nawet palony
- soja, również rozdrobniona
- rzepak lub rzepak, nawet rozgniatany
- nasiona słonecznika, również rozdrobnione
- cukier trzcinowy lub buraczany i chemicznie czysta sacharoza, w stanie stałym
- otręby
- skrawki i inne pozostałości stałe, nawet drewniane lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji oleju sojowego
- podroby i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych
Plomby na każdym transporcie z Ukrainy
Słowacki rząd wprowadził także nowe zasady tranzytu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy przez terytorium Słowacji. Wszystkie przesyłki będą musiały być zaplombowane.
- Nadal upieramy się, że potrzebujemy unijnych regulacji w zakresie importu towarów z Ukrainy. Rozszerzanie zakazu w poszczególnych państwach członkowskich nie daje 100-procentowej ochrony naszych rynków rolnych. Domagamy się reżimu handlu i tranzytu z Ukrainy, co z jednej strony gwarantuje, że nasz rynek rolno-spożywczy może konkurować cenowo z rynkiem ukraińskim, a z drugiej strony gwarantuje, że jakość importu z Ukrainy odpowiada europejskim wymogom – powiedział minister rolnictwa Richard Takáč.
Polska też nałożyła embargo na inne produkty z Ukrainy
Przypomnijmy. 16 września Polska wprowadziła zakaz importu zbóż z Ukrainy. Na liście objętej embargiem znalazły się też inne produkty. W sumie do Polski nie można przywozić z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku lub rzepiku oraz słonecznika. Zakazem wwozu zostały objęte także produkty powstałe z przetworzenia tych zbóż i nasion. Chodzi o makuchy i śrutę rzepakową oraz otręby i śruty z pszenicy i kukurydzy, a także o mąkę z pszenicy zwyczajnej.
Kamila Szałaj