Ursula von der Leyen: Dopilnuję, aby rolnicy dostawali uczciwy dochódKomisja Europejska/Christophe Licoppe
StoryEditorRolnictwo w UE

Ursula von der Leyen: Dopilnuję, aby rolnicy dostawali uczciwy dochód

22.07.2024., 15:02h

Ursula von der Leyen ponownie będzie szefową Komisji Europejskiej. W swoim przemówieniu w PE dużą część poświęciła rolnictwu. Co obiecała rolnikom? Co dalej z Zielonym Ładem?

Przewodnicząca KE: przyszłość rolnictwa jest ważną kwestią

W czwartek 18 lipca 2024 Ursula von der Leyen uzyskała poparcie Parlamentu Europejskiego na pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję. Co ciekawe, w swoim przemówieniu do europosłów stosunkowo dużo miejsca poświęciła rolnictwu. To dość znaczna zmiana w porównaniu do 2019 rok.

– Takie same zainteresowanie branża rolną widać było w reakcjach wszystkich partii politycznych – zauważają przedstawiciele Copa-Cogeca, unijnego zrzeszenia rolników.

Przewodnicząca KE w swoim wystąpieniu podkreśliła, że Unia Europejska zapewnia wyjątkową jakość życia, w tym najwyższej klasy regionalne produkty spożywcze.

– Pola rzepaku, winnice i sady owocowe nie tylko oznaczają dobre jedzenie i napoje, są również częścią naszej ojczyzny. I dlatego przyszłość rolnictwa jest dla nas w Europie tak ważną i delikatną kwestią – podkreślała Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej przypomniała także, że od niedawna funkcjonuje Strategiczny Dialog na temat Przyszłości Rolnictwa w Europie. W skład grupy, która ma wypracować rozwiązania wchodzą rolnicy, ekolodzy i eksperci z całego łańcucha żywnościowego. Von der Leyen obiecała przed PE, że na podstawie rekomendacji tej grupy zostanie opracowana nowa europejska strategia dla unijnego rolnictwa i sektora spożywczego.

Rolnicy muszą godnie zarabiać

Z ust Ursuli von der Leyen padły także ważne dla rolników deklaracje.

Dopilnuję, aby rolnicy otrzymywali uczciwy dochód. Nikt nie powinien być zmuszany do sprzedaży dobrej żywności poniżej kosztów produkcji. Musimy wzmocnić pozycję naszych rolników w łańcuchu przemysłu spożywczego – mówiła szefowa KE w europarlamencie.

Uważa, że należy również zapewnić rolnikom lepszy dostęp do kapitały i innowacji oraz lepiej opracować system zachęt, w tym dopłat. Z jej słów można wywnioskować, że zmieni się podejście KE do Zielonego Ładu. Zamiast wymogów mają być wyższe dopłaty.

– Każdy, kto zarządza przyrodą i różnorodnością biologiczną w sposób zrównoważony i pomaga zrównoważyć budżet węglowy, musi zostać odpowiednio wynagrodzony. Nasi rolnicy kształtują nasze krajobrazy. Kształtują oblicze Europy. Są częścią naszej kultury. Zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe. I jesteśmy z nich dumni – przekonywała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nikt nie powinien być zmuszany do sprzedaży dobrej żywności poniżej kosztów produkcji

Trzeba pomóc rolnikom dostosować się do zmian klimatu

Ursula von der Leyen w swoim przemówieniu zauważyła także, że rolnicy w coraz większym stopniu muszą się zmagać ze skutkami zmian klimatu, w tym z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi jak powodzie, ale też z coraz częstszymi niedoborami wody.

– Musimy zrobić więcej, aby nasi rolnicy byli lepiej przygotowani na to, co przyniesie nam zmiana klimatu. Dlatego przedstawię plan dla rolnictwa, aby zająć się potrzebą dostosowania się do zmiany klimatu, a jednocześnie strategię zrównoważonego zarządzania cennym zasobem wody. Od tego zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo żywnościowe, ale także nasza ogólna konkurencyjność – dodał szefowa KE.

image
Ursula von der Leyen została ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej na lata 2024-2029
FOTO: Komisja Europejska/Christophe Licoppe

Copa-Cogeca pozytywnie ocenia zapowiedzi szefowej KE, ale czeka teraz na konkretne działania

Optymistycznie do tego przemówienia odniosła się Copa-Cogeca. Unijne zrzeszenie rolników cieszy przede wszystkim zapowiedź położenia kresu niektórym nieuczciwym praktykom handlowym w Europie, wspierania konkurencyjności i innowacyjności w sektorze rolno-spożywczym oraz zapewniania rolnikom godziwych dochodów.

Kierunek jest jasny: uczynić rolnictwo strategicznym atutem dla UE – tak Copa-Cogeca podsumowuje wystąpienie szefowej KE na platformie X.

Rolnicy liczą także, że wkrótce te zapowiedzi dostaną bardziej realnych kształtów i działań, zwłaszcza w zakresie lepszego budżetu na Wspólna Politykę Rolną (WPR), zadbania o interesy rolników polityce handlowej UE oraz w „nagradzanie rolników za pracę na rzecz przyrody” i rozwiązywanie trudnego problemu wymiany pokoleń w rolnictwie.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 03:07