Kapusta ozdobna pięknie się wybarwi, jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko i dobre odżywienieMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOgród

Kapusta ozdobna do ogrodu i donicy. Jak o nią dbać i jakie odmiany wybrać?

19.11.2023., 10:00h
Coraz popularniejsza staje się kapusta ozdobna. Niektóre odmiany są także jadalne. Jesień jest najlepszą porą, by przyjrzeć się tym roślinom.

Dlaczego warto siać kapustę ozdobną na jesień i zimę?

Kapusta ozdobna jest doskonałym elementem jesiennych i zimowych kompozycji. Jest odporna na mróz i znosi spadki temperatur do -15°C. Jej ozdobą są kolorowe rozety liściowe, które mogą być:

  • białe,
  • różowe,
  • żółte,
  • fioletowe,
  • czerwone,
  • gładkie,
  • karbowane,
  • strzępiaste.

Dzielą się na odmiany niskie o wysokości do 30–40 cm lub wysokie dorastające do 60 cm. Roślina prezentuje urodę dopiero jesienią i stanowi doskonały element dekoracyjny ogrodów, w towarzystwie np. jesiennych chryzantem lub wrzosów, jak i balkonów w uprawie w donicach.

image

Kapusta ozdobna pięknie się wybarwi, jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko i dobre odżywienie

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jak rozmnaża się kapustę ozdobną?

Kapustę ozdobną rozmnażamy tak jak inne kapustne, wysiewając ją w czerwcu do gruntu bądź do skrzyneczek już w marcu. Rozsada wschodzi po około 10 dniach, a cały proces produkcji rozsady to 4 do 6 tygodni. Podczas wzrostu siewek należy zadbać o regularne podlewanie i usuwanie ewentualnych chwastów. Podłoże pod produkcję rozsady musi być wolne od chwastów i przepuszczalne, gleba najlepiej o odczynie pH 5,5–6,0, a ponieważ nasiona kiełkują w ciemności, należy przykryć je co najmniej na 1,5–2,0 cm warstwą ziemi. Podłoże powinno mieć ok. 20°C. Za podłoże może posłużyć substrat torfowy z dodatkiem piasku w proporcji np. 3:1. Gdy siewki zaczną się pokazywać, temperaturę obniżamy do ok. 15°C. Rozsadę na miejsce stałe wysadzamy po 15 maja, czyli gdy minie obawa przymrozków, zachowując rozstawę 40 x 40 cm.

image

Kapusta ozdobna pięknie się wybarwi, jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko i dobre odżywienie

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jak nawozić glebę pod uprawę kapusty ozdobnej?

Kapusta wymaga żyznej ziemi, najlepiej nawiezionej obornikiem lub kompostem, przepuszczalnej i wilgotnej, wilgoci wymaga szczególnie między sierpniem a wrześniem, bo to czas wiązania główek. Wdzięczna będzie również za nawożenie, co 1–2 tygodnie, nawozami dla roślin ozdobnych albo dla warzyw. Wysoko sobie cenią potas, wapń, azot, fosfor i magnez. Wskazane jest też stanowisko słoneczne, w którym główki uzyskają lepsze wybarwienie. Nie należy jej sadzić w miejscach gdzie w ubiegłym roku rosły rośliny z tej samej rodziny ze względu na ryzyko porażenia chorobami atakującymi kapustne.

W uprawie występuje około 30 odmian kapusty ozdobnej. Najpopularniejsze są te, które tworzą barwną rozetę liści, przypominające wyglądem kapustę głowiastą. W bukieciarstwie największą popularnością cieszą się odmiany na długich pędach zakończonych rozetą barwnych liści. Ciekawe są odmiany rabatowe, przypominające nieco jarmuż.

image

Kapusta ozdobna pięknie się wybarwi, jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko i dobre odżywienie

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Najciekawsza grupa kapust ozdobnych

Jedną z ciekawszych grup kapust jest Tokyo F1, której rośliny mają okrągłe, wyrównane rozety o nieco mniejszym środku niż u innych odmian. Te kapusty nadają się również do jedzenia, gdyż ich liście w odróżnieniu od innych są gładkie, delikatne i pozbawione goryczki. Ciekawe są 15-centymetrowej wysokości kapusty z grupy Osaka F1 o kędzierzawych liściach. Wśród nich zasługuje na uwagę White z białym środkiem, Pink z różowym czy Red z czerwonym, a w grupie Kamome F1, które dorastają do 25 cm wysokości, znajdziemy kapusty o mocno pokarbowanych liściach, wcześniej i intensywniej się wybarwiające. Tu występują rośliny o białych, różowych i czerwonych środkach rozety o brzegach pozostających zielonymi. Red posiada czerwony środek rozety, zielone i gładkie brzegi liści. Violet ma fioletowo-czerwony środek rozety, a White – biały. Czerwona niska jest także Nagoya, a różowo-biała White Peacock.

image
Ogród

Szkodniki żerują na kapustowatych także jesienią. Jak chronić rośliny?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 20:03