Jak wygląda bielinek rzepnik?
Dorosły motyl ma kremowobiałe skrzydła o rozpiętości około 45 mm. Na przedniej parze skrzydeł wzdłuż brzegu biegnie podłużna, szaroczarna smuga. Samice na przedniej parze skrzydeł mają dwie ciemne plamki, a samce jedną. W tym stadium nie są szkodliwe, gdyż ich pokarm stanowi nektar kwiatów różnych roślin. Gąsienica ma zielone ciało z dwoma pasami po bokach i jednym jasnym pośrodku.
Jakimi roślinami żywi się bielinek rzepnik?
W Polsce bielinek rzepnik występuje pospolicie. Jego pokarm to rośliny kapustowate, m.in:
- kapusta,
- kalafior,
- brokuł,
- rzepak,
- gorczyca.
Szkodnikiem są gąsienice, które zeskrobują miękisz i wygryzają otwory w liściach. Początkowo na liściach zewnętrznych, później wgryzają się do główek. Uszkodzenia mają postać nieregularnych dziurek w dolnych liściach między nerwami. Starsze gąsienice wygryzają większe otwory i wchodzą między liście zwijających się główek kapust czy w kwiatostany kalafiorów i brokułów, przy okazji zanieczyszczając rośliny odchodami.
W jakim okresie bielinek rzepnik jest najbardziej aktywny?
Rzepnik jest aktywny od maja do października. Samica składa jaja, po około 50 sztuk, przez cały okres aktywności, na dolnej stronie liści roślin żywicielskich, którymi później żywią się wylęgłe gąsienice. Występują dwa pokolenia dorosłych owadów – wiosenne i letnie. Z postaci larwalnej w poczwarkę zmienia się rzepnik na roślinie, na której żeruje. Larwy z jaj letnich przeobrażają się w poczwarki i w tym stadium zimują.
Jak przeciwdziałać bielikowi rzepnikowi?
Żerujące gąsienice można spotkać jeszcze teraz na młodych roślinach. Trzeba zatem przeprowadzać częstą lustrację i niszczyć zebrane osobniki. Jedna do trzech gąsienic na dziesięciu roślinach to sygnał do przeprowadzenia zabiegu ochrony roślin, zgodnie ze wskazówkami producenta Karate Zeon lub Decis.
Małgorzata Wyrzykowska