Pierwsza remiza w szopie przy Kółku Rolniczym
Dankowice to wieś położona w gm. Wilamowice, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1326 r. Była częścią Księstwa Oświęcimskiego. Wieś ma więc bardzo długą i ciekawą historię, podobnie jak tutejsza OSP.
Według dokumentów odnalezionych we Lwowie, OSP w Dankowicach została założona w 1895 r. z inicjatywy kierownika szkoły Alojzego Dymka, który podjął się funkcji prezesa, wójta Jakuba Bierońskiego – pierwszego naczelnika oraz Walentego Hodera, który został skarbnikiem. Dysponowali wówczas sikawką ręczną oraz kilkudziesięcioma metrami węża parcianego, 2 bosakami, wiadrami i trąbką.
Do siedziby Kółka Rolniczego dobudowano prowizoryczną szopę, która służyła za pierwszą remizę. W celu podniesienia rangi strażaków, z kasy gminnej dokupiono hełmy ozdobne, pasy bojowe z toporkami oraz szablę dla naczelnika. W 1925 r. powołano strażacką orkiestrę dętą, której kapelmistrzem został Józef Kozieł. Zorganizowano również amatorski zespół artystyczny.
W 1931 r. przy udziale mieszkańców przystąpiono do budowy strażnicy OSP w Dankowicach
Niestety, w 1939 r. jednostka uległa rozpadowi. Koniec wojny był czasem ponownego zrywu odbudowy jednostki. W 1953 r. zakupiono syrenę elektryczną oraz rozpoczęto budowę zbiorników na wodę. Po roku jednostka otrzymała drugą motopompę a w 1955 r. trafił do niej pierwszy samochód strażacki.
Niestety, nadeszły czasy niesprzyjające rozwojowi jednostki. Marazm trwał do lat 80., gdy zaczęła ona odzyskiwać dawne znaczenie, ale wciąż rzucane były jej kłody pod nogi. Strażacy się jednak nie poddawali, w 1983 r. oddano do użytku rozbudowaną piękną remizę, w której znalazło się miejsce dla biblioteki, KGW, sali widowiskowej ze sceną oraz świetlicy dla młodzieży i pomieszczenie dla sołtysa. Zadbano również o podnoszenie gotowości bojowej, a także rozpoczęto działalność kulturalną. Reaktywowana została strażacka orkiestra, która zajmowała czołowe miejsca w przeglądach orkiestr.
W związku z ograniczonymi środkami na rozwój straży z dotacji państwowych zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Postawiono na hodowlę karpi oraz otwarto bar strażacki "Pod Jazem", a na zbliżającą się setną rocznicę jednostki gruntownie wyremontowano budynek i zagospodarowano parcelę przekazaną strażakom przez Katarzynę Wodniak.
Jak zorganizowana jest dziś jednostka OSP w Dankowicach?
Dziś dankowiccy strażacy tworzą zgraną grupę zrzeszającą 117 członków, w tym 37 druhów wyjeżdżających do akcji, która prawdopodobnie w przyszłym roku powiększy się do 50, bowiem za rok do egzaminów przystąpi 13 ochotników. Jest też 15-osobowa MDP.
– Grupą młodzieży zajmuje się Łukasz Zawadzki, który jest oficerem pożarnictwa i funkcjonariuszem PSP, a także członkiem naszej OSP – mówi naczelnik dh Gabriel Faruga, który pełni tę funkcję od 10 lat. – Za młodzież odpowiedzialna jest także dh Karolina Adamowicz.
Praca z dziećmi i młodzieżą jest wymagająca wiedzy i umiejętności, by trafić do ich umysłów i potrafić przekazać to co ważne i niezbędne. Na szczęście zarówno dh Łukasz, jak i dh Karolina posiadają te zdolności.
– Docierają do nich przez zabawę, szkolenia teoretyczne i praktyczne, różne atrakcje w zależności od wieku – mówi naczelnik. – Inaczej zajęcia przebiegają z 7-latkami a inaczej z 12–13-latkami. Wszystko musi być dopasowane do wieku a nasi opiekunowie wiedzą, co robią i możemy im zaufać, że osiągną zamierzony cel.
Gotowi do pomocy w rozmaitych sytuacjach
Druhowie, zaangażowani pasjonaci, odnajdują się w każdej sytuacji a tegoroczne anomalie pogodowe wciąż o sobie przypominają. Przeżyli dwukrotną powódź, tornado, nawałnice, które położyły niemal 350 drzew. Toteż nie ustają w szkoleniach i podnoszeniu umiejętności, lecz podejmują kolejne wyzwania, by być skuteczniejszym w walce z różnymi sytuacjami. Szkolą się w dziedzinie ratownictwa powodziowego (od 2009 r. na ich terenie było już 8 powodzi), technicznego, drogowego, wysokościowego, wodnego i pożarowego.
– Jeśli chodzi o pożary, to muszę przyznać, że mamy coraz bardziej świadome społeczeństwo, które potrafi zadbać o bezpieczeństwo ppoż. – mówi naczelnik. – Dlatego pożary stanowią najmniejszy odsetek wszystkich zdarzeń. Dobrze nam się układa współpraca z okolicznymi firmami, które udostępniają nam teren czy np. auta do cięcia, by druhowie opanowali sztukę ratownictwa technicznego. Jako jedna z nielicznych jednostek OSP w Polsce mamy uprawnienia do prowadzenia kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy i wydawania certyfikatów. Mamy swoich ratowników, wykładowców akademickich a oni są wielką skarbnicą wiedzy, z której chętnie korzystamy.
Tak jak w wielu jednostkach brakuje funduszy na wiele przedsięwzięć i tu jest podobnie. Sami strażacy robią co mogą, by funkcjonować bez przeszkód, ale bez pomocy nie daliby rady. Wyremontowali obiekt, dobudowali garaże, przeprowadzili kompletną termomodernizację budynku, założyli fotowoltaikę a projekt i realizacja pozostawały w gestii naczelnika i prezesa.
– Staramy się korzystać ze wszystkich programów i dofinansowań unijnych – mówi dh Gabriel Faruga. – Prowadzimy bar, wynajmujemy salę, mamy stawy hodowlane karpi, ale to kropla w morzu potrzeb. Ekwiwalent za udział w akcjach pozostawiamy w gminie, jako OSP działamy charytatywnie a zebrane w ten sposób środki pod koniec roku przeznaczamy na doposażenie, czyli na coś dla straży. Obecnie posiadamy m.in. dwa nowoczesne samochody, 4 przyczepy, w tym 2 z łodziami ratowniczymi, przyczepę wielozadaniową i agregat powodziowy o bardzo dużej wydajności.
Małgorzata Wyrzykowska