Padłe dziki pod Gnieznem. Mieszkańcy podejrzewali, że zostały podrzucone specjalnie
Mimo świąt Matki Boskiej Zielnej część rolników nie świętowała, ale obawiała się o los swoich gospodarstw w związku z doniesieniami ze Zdziechowej pod Gnieznem. Tam, po południu w środę 14 sierpnia przy drodze zostały odnalezione trzy martwe dziki.
– Na poboczu przy trasie relacji Zdziechowa – Gniezno zostały znalezione padłe dziki. Dwa z nich były po jednej stronie jezdni, a trzeci po drugiej. Zgodnie z procedurami związanymi z afrykańskim pomorem świń na miejsce został wezwany Powiatowy Lekarz Weterynarii – mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowa KPP w Gnieźnie.
Mieszkańcy Zdziechowej i okoliczni rolnicy obawiali się, że ktoś podrzucił truchło dzików. Taki lęk potęgował fakt, że w powiecie gnieźnieńskim od początku lipca potwierdzono kilka ognisk ASF w gospodarstwach rolnych, a w całej Wielkopolsce ponad 20.
Więcej na ten temat w artykule: Trzy padłe dziki pod Gnieznem. „Zostały specjalnie podrzucone”. Sprawę zbada ABW?
Powiatowy Lekarz Weterynarii: dziki miały obrażenia typowe dla kolizji
Jednak Dariusz Nowaczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie od samego początku tonował te nastroje. Wskazywał, że w tym miejscu często dziki przebiegają przez jezdnie i o kolizję z pojazdami dość łatwo.
– Wszystko wskazuje na to, że te 3 padłe dziki są miejscowe. Co bardzo ważne, na dzikach były ślady obrażeń typowe dla kolizji z pojazdem. Zgodnie ze standardową procedurą wysłaliśmy próbki pobrane z dzików do badań do laboratorium w Puławach – dodaje Dariusz Nowaczyk.
Jakie są wyniki badań dzików spod Gniezna
Zgodnie z jego słowami, w piątek Pracownia Badań Serologicznych ZHW w Koninie podała wyniki próbek pobranych od dzików padłych pod Zdziechową pod kątem obecności wirusa ASF.
– Trzy wyniki ujemne – krótko informuje Dariusz Nowaczyk.
Oznacza to, że dziki nie były zarażone ASF i lokalni rolnicy mogą odetchnąć z ulgą.
Paweł Mikos