Europejski Zielony Ład – co obejmą nowelizacje?
Biuro prasowe KE poinformowało o przyjętych 7 grudnia postanowieniach. Jak się okazuje zgodnie z zapowiedzią zawartą w strategii „Od pola do stołu” będącej programem działań na rzecz zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności w ramach Europejskiego Zielonego Ładu KE podjęła decyzję o nowelizacji przepisów dotyczących:
- transportu zwierząt,
- dobrostanu i identyfikowalności psów i kotów.
Poprawa dobrostanu 1,6 mld zwierząt
Jak podaje KE, co roku na terytorium UE transportowanych i wywożonych poza granice Europy jest 1,6 mld zwierząt, o których poprawę transportu postanowiono się zatroszczyć. Po 20 lat znowelizowane zostaną przepisy dotyczące sposobu i formy ich transportu.
Transport zwierząt w UE – jak zmienią się przepisy?
Jak wynika z wniosku legislacyjnego, który stanowi projekt zmian obecnie obowiązujących przepisów dotyczących transportu zwierząt, KE uzgodniła, że:
- Skróceniu ulegnie czas przewozu, a w przypadku długich tras wymagane będą przerwy, podczas których należy wyprowadzić zwierzęta z pojazdu, zapewnić im odpoczynek, nakarmić i napoić. Szczególne zasady dotyczyć będą zwierząt przeznaczonych do uboju oraz zwierząt wrażliwych, takich jak nieodsadzone cielęta i zwierzęta ciężarne.
- Minimalna dopuszczalna przestrzeń przeznaczona dla różnych zwierząt zostanie zwiększona i dostosowana do poszczególnych gatunków.
- Transport w ekstremalnych temperaturach będzie podlegał rygorystycznym ograniczeniom, np. jeżeli temperatura przekroczy 30 stopni, możliwy będzie jedynie transport nocny. Ponadto, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni, pojazdy drogowe muszą być zakryte, a część, w której znajdują się zwierzęta, powinna mieć regulowaną temperaturę w celu ochrony zwierząt przed wiatrem i chłodem podczas podróży. Jeżeli temperatura spadnie poniżej -5 stopni, poza powyższymi środkami czas transportu nie może przekraczać 9 godzin.
- Zaostrzone zostaną przepisy dotyczące eksportu żywych zwierząt z Unii, m.in. poprzez ściślejsze kontrole w państwach trzecich pozwalające sprawdzić, czy stosowane tam normy są równoważne normom obowiązującym w UE.
- Zwiększy wykorzystanie narzędzi cyfrowych, aby ułatwić egzekwowanie przepisów transportowych (np. pozycjonowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, centralna baza danych).
– Ponad 80 proc. obywateli UE chce lepszej ochrony zwierząt. Dziś przyjmujemy bardzo ważny pakiet przepisów, które zapewniają lepszy dobrostan zwierząt podczas transportu. Czas podróży, przestrzeń i temperatura podróży zostaną dostosowane w celu poprawy tego dobrostanu. Ponadto po raz pierwszy przedstawiamy przepisy, które zapewnią, by w zakładach hodowli i sklepach zoologicznych lepiej traktowano najlepszych przyjaciół człowieka: koty i psy. Sposób, w jaki traktujemy przyrodę, w tym zwierzęta, mówi wiele o tym, jakiego rodzaju ludźmi jesteśmy, i cieszę się, że dziś czynimy postępy w zakresie dobrostanu zwierząt – powiedział Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania.
Co z hodowlami zwierząt futerkowych?
KE udzieliła również odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Europa wolna od futer”, w której wzywa się Komisję do podjęcia następujących działań:
- zakazania: utrzymywania i zabijania zwierząt wyłącznie lub głównie w celu produkcji futra,
- wprowadzania do obrotu w UE futer pochodzących od zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych oraz produktów zawierających takie futro.
Mając na względzie Europejczyków troszczących się o bezpieczeństwo zwierząt futerkowych, KE zleciła Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opracowanie opinii naukowej dotyczącej dobrostanu zwierząt hodowanych na futro. Po zakończeniu badań wyniki zostaną poddane analizie i ocenie skutków gospodarczych i społecznych, a następnie zostanie podjęta decyzja o dalszych działaniach.
Do dalej z dobrostanem?
Przygotowane przez KE wnioski ustawodawcze zostaną skierowane do Parlamentu Europejskiego i Rady. Natomiast EFSA rozpocznie swoje badania nad dobrostanem zwierząt futerkowych i do marca 2025 r. wyda opinię naukową na ten temat. KE zaś będzie pracowała nad przygotowaniem nowych wniosków w sprawie dobrostanu zwierząt.
Nowe przepisy dla hodowców psów i kotów
KE poświęciła również uwagę dobrostanowi psów i kotów. Jeśli proponowane przepisy zostaną wcielone w życie, to po raz pierwszy w historii będą obowiązywały unijne normy dotyczące hodowli i utrzymywania psów i kotów oraz postępowania z nimi w zakładach hodowlanych, sklepach zoologicznych i schroniskach. Ulepszony zostanie również system identyfikowalności psów i kotów, dzięki któremu możliwe będzie zwalczanie nielegalnego handlu. Jako główne punkty KE wskazała:
- Wprowadzenie minimalnych norm w odniesieniu do hodowli, utrzymywania, pielęgnacji i traktowania tych zwierząt w całej UE.
- Rygorystyczne wymogi w zakresie identyfikowalności obejmujące zautomatyzowane kontrole sprzedaży przez internet pomogą właściwym organom kontrolować hodowlę i sprzedaż psów i kotów, a nabywcom pozwolą sprawdzać prawidłowość identyfikacji i rejestracji tych zwierząt.
- Zobowiązanie państw członkowskich do oferowania szkolenia osobom zajmującym się zwierzętami, a każda osoba kupująca psa lub kota będzie informowana o związanej z tym odpowiedzialności.
- Import psów i kotów podlegający równoważnym normom dobrostanu.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: ec.europa.eu