Gdzie są ogniska ptasiej grypy?
Wirus grypy ptaków powrócił do Polski wraz z początkiem stycznia br. i sieje pustoszenie w różnych regionach. Pierwsze z ognisk zostało wykryte na Dolnym Śląsku, następnie w województwie zachodniopomorskim, a potem dwukrotnie na Lubelszczyźnie. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 3 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Grypa ptaków w województwie łódzkim
Z informacji przekazanych przez weterynarię wynika, że ognisko nr 5 zostało wykryte w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew, w miejscowości Józefów. Choroba zaatakowała tam stado indyków rzeźnych utrzymywanych w gospodarstwie komercyjnym, które liczyło 49 796 szt. 28 stycznia br.
Grypa ptaków znów na Lubelszczyźnie
6. ognisko wirusa H5N1 jest 3., które zostało wykryte w br. na terenie gminy Uścimów położonej w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tym razem grypa zaatakowało gospodarstwo komercyjne w miejscowości Głębokie, gdzie zachorowało 30 654 brojlerów kurzych. Zakażenie zostało wykryte 29 stycznia br.
Grypa ptaków atakuje w Wielkopolsce
Na tę chwilę ostatnie, 7. ognisko HPAI zostało zdiagnozowane 29 stycznia br. pod Poznaniem. Zakażone wirusem stado brojlerów kurzych liczące 10 860 szt. było utrzymywane w gospodarstwie komercyjnym, w miejscowości Piaskowo, w gminie Szamotuły, w powiedzie szamotulskim, w województwie wielkopolskim.
Inspekcja Weterynaryjna przeciwdziała wirusowi grypy ptaków
Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia 2024 r. stwierdzono 7 ognisk HPAI u drobiu oraz 6 ognisk HPAI u ptaków dzikich.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: wet.giv.pl