StoryEditorOpas wolców

Opas wolców lepszy niż buhajów? Rolnik z Mazowsza nie ma wątpliwości

22.12.2023., 16:00h
Jak członkowie Mazowieckiej Izby Rolniczej oceniają sytuację w rolnictwie oraz swoim gospodarstwie? O opinię zapytaliśmy rolnika, zajmującego się opasem wolców.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego opas wolców jest wygodniejszy niż opas byków?
  • Co jest największą zaletą opasu wolców?
  • Jak bezpiecznie kastrować buhajki gumkami?

Jaka jest przewaga wolców nad opasem byków i jałówek?

Dariusz Zaremba ze wsi Krzyczki-Pieniążki (pow. nowodworski) gospodaruje z synem na 60 ha łącznie z dzierżawami. Uprawiają kukurydzę (ponad 50% areału), zboża i trwałe użytki zielone. Utrzymują duże ilości bydła opasowego, głównie wolce, a także jałówki.

Do utrzymywania wolców namówił nas prof. Marcin Gołębiewski z SGGW, z którym współpracowaliśmy w ramach doświadczalnego programu opasu wolców. Teraz mamy prawie same wolce, trochę jałówek i ani jednego byka. Wolce są znacznie spokojniejsze od buhajów, nie zużywają energii na obskakiwanie i ich obsługa jest znacznie bezpieczniejsza. Co więcej, wolce utrzymujemy w kojcach razem z jałówkami, co znacznie ułatwia nam organizację opasu. W przypadku buhajów jest to niemożliwe. Dużo nauczyliśmy się od prof. Gołębiewskiego, układał nam dawki żywieniowe, syna nauczył jak poprawnie zakładać gumki zaciskowe na jądra buhajków w celu bezkrwawej, bezproblemo...

Pozostało 57% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 08:19