Światowa produkcja jabłek spadnie o 4% ze względu na mrozy
Ze styczniowych analiz danych opracowanych przez ekspertów Tridge (światowej platformy handlowej), wynika, że w sezonie 2020/21 produkcja jabłek na całym świecie spadnie o ok. 4% w porównaniu do poprzedniego sezonu.
– Spadek produkcji jest spowodowany mrozem i ekstremalnie niskimi temperaturami w okresie kwitnienia w głównych regionach produkujących jabłka – informują analitycy Tridge.
Niekorzystne warunki w największym stopniu dotknęły Chiny i USA, które są globalnymi potentatami w produkcji jabłek.
Chiny wyprodukują o 2 mln ton jabłek mniej
Analitycy Tridge przewidują, że produkcja świeżych jabłek w Państwie Środka, które jest największym na świecie producentem jabłek, spadnie z 42 do 40 mln ton, czyli o około 5%.
– Silny mróz w północnych prowincjach Chin uszkodził drzewka w okresie kwitnienia. Spowodowało to nie tylko zmniejszenie ogólnej ilości jabłek, ale także ograniczenie dostaw wysokiej jakości owoców – można przeczytać w styczniowym raporcie opracowanym przez ekspertów Tridge.
Mimo spadku produkcji, Chiny chcą zwiększyć wielkość eksportu jabłek
Co ciekawe, chociaż chińscy sadownicy zapewne wyprodukują mniejszą ilość świeżych jabłek w sezonie 2020/21, to analitycy Tridge prognozują wzrost eksportu jabłek z Chin, głównie do państw Azji Południowo-Wschodniej, w tym Tajlandii, Indonezji i Wietnamu. Tridge podaje, że chiński eksport wzrośnie nawet o 15% r/r.
Pogoda i koronawirus utrudniają zbiór i dostawy jabłek w USA
Ze względu na brak rąk do pracy w sadach na Zachodnim Wybrzeżu znacznie zwolniły zbiory jabłek w tym regionie. Dodatkowo pandemia koronawirusa wciąż wpływa negatywnie na łańcuch dostaw świeżych owoców.
– Prognozuje się, że całkowita produkcja spadnie o 3% w sezonie 2020/21, ponieważ w kolejnym kluczowym regionie produkcji w Michigan wystąpiły silne mrozy w okresie kwitnienia – informuje Tridge.
W UE wzrośnie produkcja jabłek
Z raportu wynika, że w sezonie 2020/21 w Unii Europejskiej za to nastąpi wzrost produkcji jabłek i to aż o 5% do poziomu 12,2 mln ton. Analizy Tridge przewidują, że taki wzrost w UE ma wynikać w dużym stopniu z większej produkcji tych owoców w Polsce, która jest jednym z największych producentów jabłek w Unii
Kamila Szałaj, Paweł Mikos
Fot. pixabay