skup zbóż i rzepaku w ElewarrElewarr/Facebook
StoryEditorRaport rynkowy 4.10.2024

Ceny pszenicy rosną, ale paliwo może drożeć. RAPORT rynkowy

04.10.2024., 18:00h

Eksperci wskazują, że ceny rosyjskiego ziarna w październiku i w listopadzie będą rosły. A to może przełożyć się na wzrost cen pszenicy na rynkach światowych. Za to ceny paliw mogą szybko rosnąć. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych?

Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż, pojawiają się sygnały wpływające na ewentualny wzrost cen

Pomimo podwyżek cen pszenicy i kukurydzy, chętnych na sprzedaż zwłaszcza pszenicy na krajowym rynku jak na lekarstwo. Skupujący narzekają na handel, realizowane są jedynie nieduże i doraźne dostawy.

Zapowiadają, że jak tak dalej pójdzie, z rynku zniknie w najbliższym czasie wiele mniejszych podmiotów skupowych. Problem jest tak z eksportem naszego zboża, brokerzy alarmują, że od lipca do września eksport produktów rolnych drogą morską spadł o ponad połowę, ale import wzrósł o prawie 20%. To daje do myślenia. Brak handlu nie jest jednak domeną tylko polskiego rynku, podobne doniesienia płyną także z Niemiec. Tamtejsi rolnicy też czekają na lepsze ceny.

Spada eksport pszenicy z UE, a import na wciąż wysokim poziomie

Jak wskazują dane z Komisji Europejskiej, eksport pszenicy zwyczajnej z UE od początku bieżącego sezonu na dzień 29 września wyniósł 6,14 mln ton i był o 26% niższy, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Największym eksporterem w tym sezonie pozostaje Rumunia, sprzedając 2,04 mln ton, Litwa sprzedała na rynki trzecie 914 tys. ton, Bułgaria 615 tys. ton, Łotwa – 608 tys. ton Niemcy – 604 tys. ton, a Polska 524 tys. ton. W tym samym okresie UE zaimportowała 2,02 mln ton pszenicy, czyli podobną ilość jak w roku ubiegłym, z czego około 69% przyjechało z Ukrainy.

Wzrost cen zbóż na giełdach zależy od pogody. A w Rosji zanosi się na słabe zbiory

Wzrost cen na giełdach jest wspierany obawami o postęp zbiorów lub zasiewów w różnych regionach świata oraz eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie i spadkiem kursu euro względem dolara. W odpowiedzi na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie wzrosły w połowie tygodnia ceny ropy naftowej, co spowodowało m.in. także wzrost cen zbóż.

Utrzymujący się brak opadów w Rosji w regionach upraw opóźnia siew zbóż ozimych. Brokerzy wskazują, że jeżeli sytuacja pogodowa nie zmieni się, ceny rosyjskiej pszenicy w październiku i w listopadzie będą rosły. 

Firma konsultingowa Sovecon ostrzegła na początku tego tygodnia, że tempo zasiewów pszenicy w Rosji spadło do najniższego poziomu od 11 lat, co rzuca cień na perspektywy zbiorów zbóż w 2025 r. w kraju będącym największym eksporterem pszenicy na świecie.

Ponadto agencja IKAR obniżyła prognozę zbiorów pszenicy w Rosji w tym roku z 82,2 mln ton do 81,8 mln ton, a zbiorów zbóż do 124,5 mln ton ze 125 mln ton.

Rosyjski Związek Eksporterów Zbóż Według ocenia, że eksport zbóż w pierwszym kwartale bieżącego sezonu wyniósł około 17 mln ton, co „przekracza rozsądne parametry w oparciu o potencjał eksportowy sezonu i popyt na rynku światowym”. Związek oświadczył, że należy ostudzić entuzjazm niektórych firm i przedsiębiorców, którzy eksportują krajowe zboże do krajów trzecich za bezcen, szkodząc nie tylko rosyjskim rolnikom, ale także obniżając reputację Rosji na światowym rynku zbożowym, zniekształcając obiektywne ceny.

Z kolei według danych operacyjnych Państwowej Służby Celnej, od początku roku obrotowego 2024/2025 Ukraina wyeksportowała 10,647 mln ton zbóż i roślin strączkowych, z czego 6,2 mln t stanowią pszenica. Dla porównania w ubiegłym sezonie o tej porze eksport pszenicy był na poziomie 3,3 mln t. Eksport kukurydzy był z kolei nieznacznie wyższy niż przed rokiem i wyniósł 2,85 mln ton.

Perspektywy zbiorów pogarszają się w Australii i Argentynie. Jednak w USA zapasy pozostają bardzo wysokie, a popyt utrzymuje się na stałym poziomie.

Ceny świnie bez większych zmian, istotne zmiany w pogłowiu 

Na krajowym rynku żywca wieprzowego bez większych zmian. Podobnie jest w Niemczech i w Danii. Od początku sierpnia ceny za żywiec wieprzowy za naszą zachodnią granicą nie chcą przekroczyć bariery 2 euro/kg w klasie E.

Zmian cen nie widać też w krajowych cennikach na prosięta.

Z najnowszych danych Eurostatu, który regularnie publikuje dane na temat stanu pogłowia świń z 13 krajów, wynika, że utrzymuje się tendencja do ogólnego spadku pogłowia świń w UE, choć tempo spadku spowalnia. W Hiszpanii, która jest największym producentem trzody chlewnej Unii, spadek jest na poziomie 3,7%, podobnie jest w Holandii i we Włoszech. W Polsce spadek pogłowia wynosi 3,2%. Co jednak ciekawe pogłowie świń wzrosło w Niemczech (o 1,1%) i w Danii (o 2,3%). Na uwagę zasługuje również wzrost pogłowia loch w Hiszpanii, Danii i w Niemczech (na poziomie około 1,4–1,7% a szczególnie w Polsce (o 15,6%). Polska ma obecnie szóstą co do wielkości stado macior w UE.

Obniżki cen paliw wyhamują

Pogarszająca się sytuacja na Bliskim Wschodzie powoduje, że cena ropy naftowej zbliża się do poziomu 80 dolarów za baryłkę. Analitycy z epetrol.pl spodziewają się, że do 13 października ceny Pb 95 będą mieściły się w przedziale 5,82–5,95 zł/l, ON – 5,90–6,01 zł/l a LPG – 2,84–2,90 zł/l.

W opinii analityków z www.reflex.com, wzrost cen na ryku hurtowym będzie skutecznie zmniejszał skłonność właścicieli stacji do obniżki cen paliw, tym bardziej że odnotowane w tym tygodniu zwyżki cen w hurcie będą kontynuowane. Tych nie da się uniknąć, bo obok wzrostu cen surowca i paliw gotowych, złoty traci na wartości wobec dolara.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. październik 2024 18:02