Ceny pszenicy spadają, a co z rzepakiem? RAPORT z rynków rolnychPaweł Mikos
StoryEditorRaport rynkowy z 8 marca

Ceny pszenicy spadają, a co z rzepakiem? RAPORT z rynków rolnych

08.03.2024., 18:00h
Odwiedzanie obecnie skupów zboża może wpędzić w depresję. Ceny zbóż wciąż spadają, zwłaszcza pszenicy. Winnym jest głównie Rosja. A jakie są prognozy cen rzepaku? Jak zachowują się ceny bydła czy świń. Czy nawóz dalej tanieje? Zobacz w naszym raporcie rynkowym.

Wciąż spada cena pszenicy

Na krajowym rynku zbóż zapaści ciąg dalszy. Tanieje zwłaszcza pszenica, co nie zachęca do sprzedaży. Na giełdach zarówno w Paryżu, jak i w Chicago nic nie lepiej.

Dzisiaj wieczorem, tj. 8 marca USDA opublikuje swój miesięczny raport pokazujący bilans zbóż, który zapewne wpłynie na notowania giełdowe.

Ceny zboża eksportowanego przez Rosję niezwykle niskie

Handlowcy donoszą, że aktywność eksportowa z Rosji i Ukrainy była w lutym energiczna i oczekuje się, że w marcu będzie kontynuowana, ale w nieco wolniejszym tempie. Unijne zboże znajduje się zatem nadal pod ogromną presją, ale ogromny spadek cen może również pobudzić popyt ze strony głównych krajów importujących i spowolnić spadek cen.

Wczoraj Egipt odwołał swój przetarg na zakup pszenicy, w którym miała szansę francuska pszenica, importer nie zaakceptował bowiem poziomu oferowanej ceny.

Polska chce oprzeć relacje handlowe z Ukrainą o Układ o stowarzyszeniu UEUkraina

Polska oczekuje od Komisji Europejskiej pilnego podjęcia prac zmierzających do jak najszybszego powrotu do stosowania w relacjach handlowych z Ukrainą wyłącznie reguł wynikających z Układu o stowarzyszeniu UEUkraina.

Warto nadmienić, że 7 marca odbyło się głosowanie w komisji ds. handlu PE, w której odrzucono zaproponowane poprawki przez komisję ds. rolnictwa PE, które były korzystne dla polskich rolników. Parlamentarzyści chcieli, aby przy obliczeniu wielkości kontyngentów uwzględnić lata 2021–2022, a nie 2022-2023, kiedy ten import był bardzo duży oraz o to, by tzw. „hamulec bezpieczeństwa" dotyczył wszystkich towarów rolnych, a nie tylko tych, które przed wojną były objęte kontyngentami.

image
HANDEL Z UKRAINĄ

Europosłowie "za" zaostrzeniem regulacji w handlu z Ukrainą

Taras Kachka: Ukraina może zaakceptować ograniczenia w handlu produktami rolnymi z Unią

Tymczasem, jak oświadczył Taras Kachka wiceminister gospodarki i przedstawiciel handlowy Ukrainy, jego kraj jest gotowy zaakceptować ograniczenia w handlu produktami rolnymi z UE, aby załagodzić spór polityczny z Polską, ale wzywa też UE do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiego zboża. Chodzi o wprowadzenia ograniczeń w imporcie jaj, drobiu i cukru z Ukrainy do czerwca br. zgodę na zamknięcie rynków niektórych krajów na ukraińskie zboże, z wyjątkiem tranzytu.

Tymczasem Polska przygotował uchwałę, w której wzywa Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE. Posłowie już ją poparli.

Ceny rzepaku pod presją niższych zbiorów i rosnących cen oleju palmowego

Z kolei ceny rzepaku nadal są wspierane przez stabilne ceny oleju palmowego. Ponadto Strategy Grains obniżyło prognozę tegorocznej produkcji rzepaku w Unii Europejskiej do 18,3 mln ton, czyli prawie 8% poniżej produkcji ubiegłorocznej, ponieważ gwałtowny spadek areału znacząco obniżył prognozowaną produkcję.

Oczekuje się, że gwałtowny spadek produkcji rzepaku w większości krajów UE, zwłaszcza w Rumunii i Polsce, doprowadzi do wzrostu importu do UE, szczególnie z Ukrainy i Australii. Jednocześnie import australijskiego rzepaku mogą utrudnić problemy z transportem na Morzu Czerwonym, co może doprowadzić do zwiększonych zakupów z Kanady.

Do tej pory w tym roku gospodarczym kraje UE kupiły na rynkach trzecich około 3,8 mln ton rzepaku, w tym Niemcy 0,96 mln ton. Około 2,6 mln ton, czyli ponad dwie trzecie całego importu, pochodziło z Ukrainy. Obecnie zapasy starego zbioru rzepaku na Ukrainie są prawie wyczerpane, w związku z czym handel nim praktycznie nie istnieje.  Aczkolwiek jak wskazują sami Ukraińcy, kraje europejskie wykazują coraz większe zainteresowanie nowymi zbiorami rzepaku.

Ceny świń stabilne w kierunku wzrostów. Ceny bydła bez zmian

Na krajowym rynku żywca wieprzowego ceny stabilne. Podobnie jest u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie do 13 marca utrzymano cenę na poziomie 2,2 euro/kg. Po zeszłotygodniowych podwyżkach, które były zaskoczeniem, nastąpiło uspokojenie rynku.

Z kolei na duńskiej giełdzie warchlaków zwierzęta podrożały już piaty raz z rzędu. U nas ceny importowanych warchlaków skoczyły od 10 do 30 zł na sztuce, natomiast krajowych o około 10 zł/szt.

Na rynku żywca wołowego kolejny tydzień bez większych zmian.

Lekkie wahania cen paliw. a ceny nawozów już nie spadają

Ceny nawozów azotowych po ostatniej obniżce w tym tygodniu zachowują się stabilnie.

Zgodnie z prognozami e-petrol.pl, najbliższe dni mogą przynieść niewielkie wahania cen w krajowych rafineriach, a to oznacza, podobne zmiany cen w detalu. Od niedzieli ceny Pb95 będą kształtować się między 6,38 a 6,49 zł/l, ON – 6,61–6,72 zł/l a LPG – 2,89–2,90 zł/l.

image
Jakie są szanse na wzrost cen zbóż?

Dlaczego ceny zbóż w Polsce są tak niskie? Import z Ukrainy i Rosji to tylko część odpowiedzi

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 11:55