Czy Polskę zalewają czereśnie z importu?
Tegoroczna wiosna nie była łaskawa dla sadowników, których uprawy drzew i krzewów owocowych doświadczyły siarczystych przymrozków. Aktualnie trwa sezon na czereśnie. Ich ceny budziły w ostatnim czasie kontrowersje. Pojawiały się również informacje o tym, że rynek zalewają czereśnie z importu. Jak informuje ekspert rynkowy Maciej Kmera z warszawskiej giełdy Bronisze, na rynku widoczna była dominacja tych owoców z importu, jednak sytuacja zmieniła się, gdy krajowe odmiany zaczęły dojrzewać.
– Eskalacja podaży krajowej czereśni nastąpiła w weekend od 8 do 9 czerwca br. Na terenie rynku hurtowego obserwowaliśmy import czereśni serbskich, co wynikało z dokumentów, które otrzymaliśmy. Było ich dużo, dopóki nie rozpoczął się sezon na polskie czereśnie, a te zaczęły intensywnie dorastać w ostatnich dniach. Na rynku dostępne są również czereśnie z Grecji, Jednak zainteresowaniem cieszą się już tylko grube owoce powyżej 30 mm średnicy. Ich cena wynosi od 15,00 do 18,00 zł/kg w zależności od kalibru – stwierdził ekspert.
Ile kosztują czereśnie?
Z relacji Kmery wynika, że ceny czereśni na warszawskich Broniszach są przystępne. Nie da się ukryć, że ich jakość jest zróżnicowana, jednak klienci mają swoje ulubione odmiany.
– Jakość krajowej czereśni jest bardzo zróżnicowana. Największą popularnością cieszą się odmiany wielkoowocowe o twardym owocu miąższu i są to Summit i Vanda. Zróżnicowane są również ceny czereśni, które w zależności od kalibru przeciętnie wynoszą od 12,00 do 13,00 zł/kg, a maksymalnie od 18,00 do 19,00 zł/kg – przyznał Kmera.
Czy polskich czereśni jest mniej w 2024 r.?
Wiosenne przymrozki wskazywały na to, że owoców, w tym czereśni, będzie w tym roku mniej. Jak się jednak okazuje, na Mazowszu na razie nie widać tego problemu.
– Czereśnie marzły i sadownicy ponieśli duże szkody, ale nie w całej Polsce. Na rynek hurtowy w Broniszach w miniony weekend przyjechało wielu producentów czereśni. W rejonie Mazowsza uprawy czereśni nie ucierpiały tak mocno, jak w zachodniej, południowej czy południowo-zachodniej Polsce. W tym roku przymrozki oszczędziły Mazowsze. Wyjątkiem jest powiat grójecki, w którym one faktycznie występowały – podsumował Kmera.
Jakie są ceny czereśni w Polsce?
Na Rynku Hurtowym Bronisze 10 czerwca br. za czereśnie z importu zapłacimy od 10,00 do 19,00 zł/kg, natomiast za polskie odmiany od 8,00 do 19,00 zł/kg.
Na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu 10 czerwca br. 5 kg polskich czereśni kosztuje od 70,00 do 90,00 zł/kg, czyli ok. 14,00-18,00 zł/kg.
10 czerwca br. na rynku w Elizówce cena kilograma krajowych czereśni waha się od 12,00 do 14,00 zł.
W Kompleksie Handlowym Rybitwy 6 czerwca br. za czereśnie krajowe należało zapłacić od 8,00 do 20,00 zł/kg.
Na Giełdzie Kaliskiej 10 czerwca br. kilogram polskich czereśni kosztuje ok. 13,50 zł.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Kompleks Handlowy Rybitwy, Giełda Kaliska, Rynek w Elizówce, Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu, Rynek Hurtowy Bronisze