Mleko na stabilnym, ale niskim poziomie
Nie ma co ukrywać, że najlepszym rokiem dla producentów mleka był rok 2022, kiedy do za litr mleka płaciło się niemal 2,8 zł. Tamte czasy dawno minęły i w ostatnich miesiącach sytuacja jest bardzo odmienna. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu za litr mleka płaciło się tylko 1,9 zł.
To najniższa w tym roku cena za mleko, jaką otrzymują producenci.
Na pocieszenie, chociaż jest ono marne, warto wspomnieć, że taka cena utrzymuje się od dłuższego czasu, co może oznaczać jej wzrost w kolejnych miesiącach. Jeśli wierzyć danym statystycznym podawanym przez GUS, to taki scenariusz sprawdzał się w ostatnich kilku latach.
Wieprzowina dołuje
O ile w mleku stabilność, o tyle na rynkach wieprzowiny od początku października notowany jest spadek ceny za kilogram żywca wieprzowego. Po krótkim wzroście z początku wrzenia i stabilizacji ceny na początku października, przyszedł czas na obniżkę.
Cena zaczęła spadać już 8 października z poziomu powyżej 8 zł/kg do 7,50 zł/kg, którą odnotowano na koniec tego miesiąca. To nie jest dobry prognostyk dla producentów żywca wieprzowego.
Cena byków najwyższa w tym roku
W zdecydowanie najlepszej sytuacji znajdują się hodowcy bydła. Za byki płaci się między 10,8 a 11,00 zł/kg. To jak dotąd najwyższa cena w całym mijającym roku i co ważne - od września stawka za kilogram byka powyżej 24 miesiąca życia wzrasta. Aczkolwiek w ostatnich tygodniach nie jest już to taki dynamiczny wzrost ceny, jak wcześniej.
oprac. M. Czubak
fot. Justyna Czupryniak/TPR/CANVA