Rosną ceny mleka w skupie i ten trend może się utrzymać
Niedawno Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował comiesięczny raport, w którym przedstawiono średnią cenę mleka w skupie wypłaconą w Polsce przez podmioty skupujące w październiku 2023 r. Cena mleka, zgodnie z prognozami ponownie wzrosła, tym razem do poziomu 1,95 zł/l.
W tym samym czasie mleko przerzutowe kosztowało ok. 2 zł/l, a ostatnie notowania wskazują na dalszy wzrost cen białego surowca w Polsce. Ostatnie notowania giełdowe z rynku światowego wskazują z kolei zatrzymanie wzrostu cen masowych artykułów mleczarskich, co potwierdzają dane z aukcji, która odbyła się 21 listopada na nowozelandzkiej platformie Global Dairy Trade.
UE ogranicza rozwój własnego rolnictwa, a Rosją chce przejąć eksport produktów mlecznych
Podczas gdy Unia Europejska dwoi się i troi, by ograniczyć "zło" tego świata pt. rolnictwo, Rosja pompuje miliardy rubli, aby stać się jednym z największych eksporterów produktów mlecznych na świecie i przejąć część rynków Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Rosyjski przemysł mleczarski przechodzi z modelu rozwoju opartego na imporcie na model zorientowany na eksport. Tak przynajmniej twierdzi Maria Żebit, rzeczniczka Sojuzmoloko, krajowego związku producentów mleka w Rosji. Od 2014 roku, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin nałożył embargo na żywność z Unii Europejskiej, rosyjskie firmy mleczarskie wkładają wiele wysiłku w uzupełnienie braków.
Rosyjskie państwo pokrywa nawet do 100% kosztów logistyki produktów mlecznych do klientów zagranicznych
Jednak na początku 2023 r.