Bardzo dobre wiadomości dla rolników produkujących bydło. Po 7 latach starań Turcja otwiera swój rynek dla polskiego żywca wołowego. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że kraj ten potwierdził właśnie akceptację wzorów świadectw obowiązujących przy eksporcie bydła. Dokładnie chodzi o:
- weterynaryjne świadectwo zdrowia na eksport bydła domowego przeznaczonego do tuczu z państw członkowskich UE do Republiki Turcji;
- weterynaryjne świadectwo zdrowia na eksport bydła domowego przeznaczonego do uboju z państw członkowskich UE do Republiki Turcji;
- weterynaryjne świadectwo zdrowia na eksport bydła domowego przeznaczonego do hodowli z państw członkowskich UE do Republiki Turcji.
Zarzecki: ceny bydła powinny wzrosnąć
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego podkreśla, że możliwość eksportu do Turcji to impuls do podniesienia cen bydła mięsnego.
- O otwarcie rynku tureckiego dla bydła mięsnego walczyliśmy od lat. To bardzo dobry rynek eksportowy. Patrząc na to, jakie ceny płaci odbiorca na tamtejszym rynku, to ceny bydła powinny wzrosnąć. Przypomnę, że jeszcze w 2017 roku Polska była zaraz po Hiszpanii największym eksporterem wołowiny do Turcji i znajdowała się wśród naszych największych odbiorców. Turcja to kolejny rynek, na który będziemy mogli sprzedawać mięso i żywiec. W ten sposób realizujemy strategię polskiej wołowiny czyli dywersyfikujemy rynki, a tym samym budujemy stabilność - tłumaczy w rozmowie z Topagrar.pl Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.
Warto przypomnieć, że aktualnie możliwy jest eksport mięsa wołowego bez kości do Turcji. Takie prawo mają 23 polskie zakłady.
Tajlandia otwiera się na polską wołowinę
Dobre wieści płyną także z Tajlandii. Tamtejsze władze poinformowały kilka dni temu o dopuszczeniu do tajlandzkiego rynku mięsa wołowego i podrobów wołowych z Polski. Uprawnienia do eksportu na okres 3 lat otrzymało 11 polskich zakładów.
Polska wołowina trafi do Chin
Przypomnijmy, że także Chiny otworzyły swój rynek na polską wołowinę. Na tamtejszy rynek trafi polska wołowina bez kości od zwierząt w wieku poniżej 30 miesięcy.
Eksport polskiej wołowiny może mocno wzrosnąć
Dla rolników produkujących bydło mięsne otwarcie chińskiego, tureckiego i tajlandzkiego rynku to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza, że eksport polskiej wołowiny może mocno wzrosnąć. Kraje te potrzebują dużych ilości dobrej jakości wołowiny, a popyt na nią rośnie z roku na rok.