Ceny bydła w Polsce stabilne
Ceny bydła w Polsce pozostają stabilne. Wszystkie monitorowane przez nas ubojnie pozostawiły cenniki na niezmienionych poziomach. Cieszy to rolników, którzy obawiali się, że z powodu choroby niebieskiego języka stawki moga spaść.
W Polsce obecnie średnio za byka w klasie R otrzymamy w tym tygodniu ok. 20,80 zł/kg. Za wagę żywą byków zakłady płacą natomiast ok. 11 zł/kg, a za krowy - 8,70 zł/kg. Z kolei w rozliczeniu poubojowym w kl. R ceny jałówek dochodzą do 21 zł/kg.
Aktualne CENY BYDŁA z wybranych zakładów mięsnych znajdziesz na końcu artykułu.
Ministerstwo rolnictwa: ceny bydła wyższe o 10 proc.
Z kolei z danych MRiRW wynika, że w dniach 2–8.12.2024 r. na rynku krajowym bydło rzeźne kupowano przeciętnie po 10,70 zł/kg, o 3 gr/kg taniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 3 proc. drożej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec wołowy był o 10 droższy.
W dniach 2–8.12.2024 r. za byki 12-24 miesiące płacono średnio 11,77 zł/kg, za krowy 8,81 zł/kg, a za jałówki 10,89 zł/kg. Natomiast za byki w klasie R płacono 22,45 zł/kg, za krowy w klasie R 18,99 zł/kg, a za jałówki 21,61 zł/kg.
Branża wołowiny najbardziej narażona na tanią konkurencję z Mercosur
Rynek wołowiny pozostaje pod presją zakończonych negocjacji o wolnym handlu UE z krajami Mercosur. Jeśli umowa zostanie podpisana, wówczas na rynek UE może trafić ok. 100 tys. ton wołowiny z krajów Ameryki Południowej.
- Rynek wołowiny, choć stabilny cenowo, znalazł się pod presją dwóch wydarzeń – dążenia do finalizacji umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej (Mercosur) oraz ogniskami choroby niebieskiego języka. W tym pierwszym przypadku, rynek wołowiny stanie się prawdopodobnie jednym z najbardziej narażonych na tanią konkurencję ze strony brazylijskiej czy argentyńskiej wołowiny. Nie wiemy jeszcze, czy i w jakim trybie umowa zostanie notyfikowana przez kraje Unii Europejskiej. Wydaje się, że Komisja Europejska jest tu zdeterminowana i może zdecydować się na wydzielenie i podpisanie części handlowej umowy samodzielnie - komentują eksperci Wielkopolskiej Izby Rolniczej w najnowszym raporcie rynkowym.
Zakaz importu bydła to cios dla rolników. "50 mln euro straty dla polskich hodowców"
Kolejnym problemem jest zakaz importu bydła z Polski do Chin, Rosji i Ukrainy. Choć do Chin jeszcze nie zaczęliśmy wysłać wołowiny, a na Ukrainę wysyłki były niewielkie, to rozszerzająca się lista krajów zakazujących przywozu bydła i innych przeżuwaczy z Polski to duży cios dla polskich rolników. Rosnący popyt na wołowinę ze strony krajów pozaunijnych pozwalał na utrzymanie cen bydła na stabilnym poziomie. Teraz ta sytuacja i kolejne ogniska choroby mogą wpłynąć negatywnie na ceny skupu bydła i zbytu wołowiny. Pamiętajmy, że Polska jest drugim po Irlandii eksporterem produktów wołowych poza UE.
- Choroba niebieskiego języka w Polsce powoduje zakaz eksportu żywych zwierząt do innych krajów, a w niektórych przypadkach wyklucza nawet tranzyt przez te kraje. Straty z tego powodu mogą sięgnąć nawet 40/50 mln euro dla polskich hodowców i producentów w skali roku - ocenia Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny.
Największe ilości polskiej wołowiny są eksportowane do Włoch, Niemiec i Holandii. Wśród krajów trzecich największymi odbiorcami są: Turcja, Wielka Brytania i Izrael.
W Niemczech rosną ceny bydła
W Niemczech mocno rosną ceny bydła, zwłaszcza krów.
- Na niemieckim rynku bydła rzeźnego ceny młodych byków i jałówek wyższej jakości wykazują stabilny wzrost. Jeszcze lepiej wyceniane są krowy - czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Ceny ustalone przez VEZG 16 grudnia za byki klasy R3 wynoszą od 5,55 do 5,90 euro/kg w zależności od rasy. To poziom najwyższy od początku kwietnia 2022 roku. Średnia cena jałówek w klasie R3 wynosi 5,15 euro/kg, a za krowy w klasie R3 stawkę ustalono na poziomie od 4,40 do 4,80 euro/kg.
Natomiast według ostatniego notowania Meat Market Observatory średnie ceny bydła w UE rosną i wynoszą 5,48 euro/kg. To o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Jakie są aktualne ceny skupu bydła w Polsce?
Oto ceny netto skupu byków, jałówek i krów z poszczególnych zakładów mięsnych z 13 grudnia (w nawiasach relacja aktualnych cen do stawek z 6 grudnia):
Łódzkie: Marciniak, Sędzimirowice:
- byki: 9,00-12,00 zł/kg (bez zmian)
- jałówki: 9,00-12,50 zł/kg (bez zmian)
- krowy: 6,00-8,50 zł/kg (bez zmian); za czystorasowe stawki wyższe.
Lubelskie: ZM Wierzejki:
- byki (kl. O): 20,60 zł/kg (bez zmian)
- byki (kl. R): 21,40 zł/kg (bez zmian)
- jałówki (kl. O): 20,00 zł/kg (bez zmian)
- jałówki (kl. R): 20,70 zł/kg (bez zmian)
Małopolskie: PW Laskopol Limanowa:
- byki: 9,30-13,5 zł/kg (bez zmian)
- jałówki: 8,40-9,30 zł/kg (bez zmian)
- krowy: 5,60-7,40 zł/kg (bez zmian)
Podlaskie: ZM Bost, Turośń Kościelna:
- byki: 11,80 zł/kg (bez zmian)
- jałówki: 9,50 zł/kg (bez zmian)
Podkarpackie: Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie:
- byki: 12,10 zł/kg bez zmian)
- jałówki: 11,20 zł/kg (bez zmian)
- krowy: 8,30 zł/kg bez zmian)
Wielkopolska: Jóźwiakowski, Damasławek:
- byki: 10,60-12,90 zł/kg (bez zmian)
- jałówki: 9,80-12,20 zł/kg (bez zmian)
- krowy: 8,00-10 zł/kg (bez zmian); za mieszańcowe ceny wyższe (bez zmian)
Kamila Szałaj