Produkcja drobiu w UE nadal wzrasta
Analizy ekspertów Banku Pekao jednoznacznie wskazują na postępujący wzrost produkcji mięsa na unijnym rynku kurcząt rzeźnych. Tylko w pierwszych 8 miesiącach roku 2023 masa ubojów w Unii Europejskiej przekroczyła 259 tys. t, co przełożyło się na 4-procentowy wzrost. Spadki produkcji mięsa drobiowego były odczuwalne jedynie na terenie 3 państw i to na poziomie niespełna 1%.
Na pozytywne prognozy dla produkcji drobiu ma wpływ dodatnia dynamika liczby wylęgów piskląt. Jak wskazują eksperci, w pierwszych III kwartałach 2023 r. główni producenci kurcząt w Unii Europejskiej deklarowali wzrosty w tym sektorze. Okazuje się, że jeden z przyrostów wyniósł 30,8 mln szt. Ponadto analitycy Banku Pekao podkreślają, że rok 2023 był kolejnym, w którym padł krajowy rekord liczby wylęgów, wynoszący 136 mln szt.
Jakie są ceny mięsa drobiowego w UE?
Jak wskazują eksperci, w maju roku 2023 notowania tuszek kurcząt rzeźnych były najwyższe, jednak potem zaczęły spadać. Trend spadkowy na europejskim rynku kurcząt rzeźnych utrzymuje się od połowy ubiegłego roku. Polskie mięso drobiowe najbardziej staniało w listopadzie, kiedy hodowcy odnotowali 18-procentowy spadek cen w stosunku do tych, które proponowano im w maju i 5-procentowy w stosunku do stycznia.
Jakie są perspektywy dla rynku drobiu na rok 2024?
Jednak na początku 2024 roku krajowe ceny kurcząt rzeźnych wreszcie wzrosły. Po spadku kwot utrzymującym się od kwietnia 2023 r. aż do połowy grudnia widoczna jest dobra zmiana. Choć podwyżki nie są duże, to warto zauważyć, że ceny skupu wróciły do poziomu z listopada ubiegłego roku. Wcześniejsze spadki cen żywca drobiowego nastąpiły w wyniku wywieranej na nie presji przez taniejące mięso i wzrost produkcji, który nastąpił z powodu obniżenia jej kosztów.
Jak wynika z corocznego raportu przygotowanego przez Bank Pekao, w roku 2024 czynniki sezonowe mogą przyczynić się do spadku cen w I kwartale. Chwilowe spadki w niedługim czasie powinny zostać zastąpione wzrostem cen, jednak zdaniem ekspertów nie przekroczą one kwot z roku 2023.
Ceny skupu drobiu rzeźnego w makroregionach Polski?
Z zestawienia cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla makroregionów Polski wynika, że średnia cena brojlerów na koniec grudnia wyniosła 4,66 zł/kg. Natomiast średnie ceny brojlerów w poszczególnych częściach kraju były następujące:
- region północny: 4,85 zł/kg (spadek o 1,7%),
- region centralny: 4,65 zł/kg (spadek o 0,8%),
- region południowo-wschodni: 4,85 zł/kg (wzrost o 14,1%),
- region zachodni: 4,62 zł/kg (wzrost o 0,5%).
Jakie są aktualne ceny skupu brojlerów w Polsce? Sonda z 8 stycznia 2024 r.
Ceny brojlerów w poszczególnych skupach w Polsce były następujące:
- ALGAS Zakłady Drobiarskie: 4,90 zł/kg,
- ER-DROB: 4,66 zł/kg,
- GALLUS ubojnia drobiu: 4,65 zł/kg,
- Górni Sp. z o.o.: 4,50 zł/kg,
- KPS Food: 4,60 zł/kg,
- Plukon Agri Polska: 4,66 zł/kg,
- Polana Sp. z o.o.: 4,50 zł/kg,
- Ubojnia drobiu EUROQR Smyków: 5,00 zł/kg,
- Ubojnia Drobiu Jerzy Konkol: 4,85 zł/kg,
- Ubojnia drobiu KOKO: 4,80 zł/kg,
- Ubojnia drobiu Sokółka Eko Gril: 4,80 zł/kg.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Bank Pekao, MRiRW