Jaka firma ogranicza produkcję nawozów?
Niemiecka firma SKW Piesteritz, będąca jednym z większych producentów nawozów za naszą zachodnią granicą, zdecydowała się ograniczyć produkcję. Na czas nieokreślony zamknięta zostanie jedna z dwóch wytwórni amoniaku, należących do firmy. Warto wiedzieć, że SKW Piesteritz to największy producent amoniaku i mocznika w Niemczech, z produkcją na poziomie 4 mln ton rocznie.
Duża firma nawozowa oskarża polityków o kryzys
Dyrektor Zarządzająca Antje Bittner z SKW Piesteritz w oświadczeniu spółki oskarżyła o kryzys polityków, w tym rząd federalny.
- Od prawie trzech lat ostrzegamy o ogromnych zakłóceniach na rynku nawozów w wyniku rosyjskiej wojny agresywnej. Do tej pory politycy nie zrobili absolutnie nic skutecznego przeciwko zalaniu europejskiego rynku tanimi rosyjskimi nawozami - możemy przeczytać w piśmie.
Ponadto firmy takie jak SKW Piesteritz są wypychane z rynku na skutek decyzji rządu federalnego, które stale pogłębiają niekorzystną sytuację w zakresie konkurencji.
Przeczytaj także: Saletrzak zdrożał nawet o 200 zł. Jakie są ceny nawozów w styczniu 2025?
- Od 2022 r. polityka federalna obciąża przedsiębiorstwa działające w branży nawozów w sposób wykraczający poza ekonomiczną opłacalność, pomimo ostrzeżeń skierowanych do odpowiedzialnych ministrów federalnych – kontynuuje Bittner. Jej zdaniem to presja polityków doprowadziła do ograniczenia produkcji przez spółkę.
SKW Piesteritz ogranicza produkcję z przyczyn ekonomicznych
Antje Bittner poinformowała w oświadczeniu w imieniu SKW Piesteritz, że firmie udało się podtrzymać produkcję nawozów w okresie wyjątkowo wrażliwym dla niemieckiego rynku, choć stanowiło to duże wyzwanie.
- Zawsze braliśmy odpowiedzialność za długoterminowe, stabilne dostawy lokalnych produktów dla rolnictwa. Nie jest to już możliwe ze względów ekonomicznych.
SKW Piestertiz apeluje do rządu federalnego o stworzenie w końcu warunków dla przemysłu, które w ogóle umożliwią produkcję w Niemczech. Chodzi między innymi o zaspokojenie rynku tak istotnym produktem, jak AdBlue.
Jakich rozwiązań oczekuje firma nawozowa?
Carsten Franzke, dyrektor zarządzający SKW Piesteritz, wskazuje na rozwiązania, które są niezbędne, aby stworzyć warunki do dalszej pracy firm nawozowych w Niemczech.
- Należy obniżyć koszty zakupu energii i gazu. W najbliższej perspektywie należy także wyeliminować opłatę za magazynowanie gazu (...). W dającej się przewidzieć przyszłości system certyfikatów CO2 również będzie musiał zostać gruntownie zmieniony - mówi Franzke. Firma apeluje między innymi o obniżenie dodatkowych kosztów energii do poziomu sprzed 2022 roku.
Przeczytaj także: Ceny nawozów w Europie wystrzeliły. W Polsce też wzrosną? Komentarz Grupy Azoty
Jak ograniczenie produkcji wpłynie na rynek nawozów?
Ograniczenie produkcji amoniaku przez SKW Piesteritz z pewnością nie pozostanie bez konsekwencji dla rynku nawozów. Od początku roku dostawcy wapna amonowego, mocznika i innych nawozów azotowych zdążyli już podnieść ceny. Branża nawozowa usilnie stara się wymusić wyższe ceny nawozów, posługując się argumentem podwyższonych cen gazu. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku nawozów azotowych, co widać po znacząco podwyższonych cenach w handlu produktami rolnymi.
źródło: topagrar, agrarheute
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Patrycja Bernat/canva