Ceny nawozów w Europie gwałtownie rosną w 2025 roku
Ceny nawozów w Europie Zachodniej i Niemczech gwałtownie rosną od początku 2025 roku. Podwyżki spowodowane są wysokimi cenami gazu, przekraczającymi nawet 50 euro za MWh. Do tego dochodzi słabe euro, które powoduje, że import jest znacznie droższy.
- Doprowadziło to do bardzo znacznych podwyżek cen wszystkich nawozów azotowych w Niemczech, Francji i innych krajach Europy na początku 2025 roku. Także potas i fosfor stają się coraz droższe – wyjaśniają analitycy agrarheute.eu.
Dla przykładu: w 2025 roku w Niemczech saletra amonowo-wapniowa KAS (odpowiednik naszego saletrzaka) zdrożała do poziomu 370 euro/t (1578 zł). To o 23 euro więcej niż na koniec grudnia.
W Polsce drożeją nawozy azotowe
A jak jest w Polsce? Niektórzy dystrybutorzy też podnieśli cenniki nawozów, średnio o 30-50 zł. Dotyczy to zwłaszcza nawozów azotowych. Przykładowo saletra kosztuje ok. 1600-1750 zł/t, mocznik 2100-2200 zł/t, RSM 32 - 1500-1600 zł/t, saletrzak ok. 1450 zł/t.
Czy Grupa Azoty podniesie ceny nawozów na wiosnę?
Tygodnik Poradnik Rolniczy zapytał więc Grupę Azoty, czy planuje wprowadzić w najbliższym czasie, jeszcze przez wiosenną aplikacją, podwyżki cen nawozów. W odpowiedzi wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola nie zaprzeczył. Poinformował, że nawozy nie będą tańsze niż w 2024 roku.
- Ustalając ceny nawozów bierzemy pod uwagę przede wszystkim koszty surowców – oczywiście chodzi o gaz, gdzie w ostatnim czasie obserwujemy wzrost cen, sól potasową – w tym przypadku można powiedzieć, że potencjał korekt się wyczerpał oraz fosforyty, w przypadku których silny popyt na głównych rynkach utrzymuje relatywnie wysokie ceny. Do tego dochodzą uwarunkowania związane m.in. z opłatami za emisje CO2. Wymienione czynniki na ten moment nie dają podstaw do kształtowania cen nawozów poniżej cen z roku 2024 - wyjaśnił Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu wiceprezes Kamola.
Kamila Szałaj