Grupa Azoty zmienia nazwę popularnego nawozuGrupa Azoty/Canva
StoryEditorNawozy

Grupa Azoty zmienia nazwę popularnego nawozu

29.07.2024., 17:00h

Grupa Azoty zmienia nazwę popularnego wśród rolników nawozu azotowego. Będą go produkowały dwa zakłady spółki.

Grupa Azoty zmienia nazwę popularnego nawozu

Grupa Azoty poinformowała, że saletra amonowa ZAKsan 33,5, która do tej pory była flagowym produktem Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, będzie produkowana również przez Grupę Azoty Puławy. W kolejnym kroku spółka zmieni nazwę tego nawozu. Dotychczasowy ZAKsan 33,5 będzie oferowany pod nazwą megAN 33,5.

- Tym samym, zarząd Grupy przyspiesza proces integracji działań produkcyjnych, handlowych i marketingowych w obszarze Agro w ramach całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty - wyjaśnia spółka w komunikacie prasowym. I dodaje, że wprowadzenie na rynek produktu pod nową nazwą zaplanowane jest na koniec lipca. W okresie przejściowym, obie marki (ZAKsan i megAN)

megAN 33,5 - mega azot w mega granuli 

Nawóz megAN 33,5 zawiera azot w formie saletrzano-amonowej i jest produktem o tzw. „dużej granuli” (95% produktu ma postać granul o wymiarach 2-5 mm), co pozwala na bardzo szeroki wysiew. Jednorodna granulacja zapewnia jednocześnie równomierny wysiew nawozu na powierzchni pola. Duża granula jest dostosowana do efektywnego rolnictwa, większych areałów i skutecznej aplikacji na znaczne odległości.

- Takie rozwiązanie zwiększa możliwości wykorzystania sprzętu, w jaki wyposażone są gospodarstwa rolne. Zaletą megAN 33,5 jest również zastosowana technologia granulacji (tzw. granulacja mechaniczna), która zabezpiecza granulki przed zbryleniem, kruszeniem i ścieraniem. W efekcie wysiew nawozu przebiega bez utrudniającego pracę pylenia. Nawóz wzbogacony jest w drugorzędne składniki pokarmowe, tj. wapń i magnez. Zarówno nawożenie magnezem, jak i wapniem, prowadzi do zwiększenia efektywności azotu - informuje Grupa Azoty.

Grupa Azoty wprowadza nowy produkt

Grupa Azoty zapowiada także wprowadzenie nowego produktu na rynek pod koniec roku. 

- W toku są zaawansowane prace nad kolejnym produktem – za nami pozytywne testy w Puławach, z kolei w najbliższych tygodniach rozpoczynamy testy w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy produkt jeszcze w tym roku powinien trafić na rynek – mówi Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny m.in. za obszar Agro, Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.

Grupa Azoty chce zwiększyć produkcję 

Grupa Azoty posiada obecnie 6 nowoczesnych linii granulacji mechanicznej (w Kędzierzynie, Tarnowie, Puławach), na których produkowane są nawozy o różnych konfiguracjach chemicznych i granulacjach. Domeną linii jest produkcja grubego - macro produktu, który jest dedykowany przede wszystkim nowoczesnym gospodarstwom rolnym.

- Koncepcja sześciu linii granulacji mechanicznej to projekt, który sięga 2013 roku, gdy rozpoczęliśmy przygotowania założeń do inwestycji. W ostatnich latach realizacja projektów z tego obszaru nie była w pełni zgodna z pierwotnymi planami, stąd na ten moment nie możemy mówić o pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych wszystkich sześciu linii. Kluczowe w tym zakresie jest uruchomienie V linii kwasu azotowego, co zgodnie z harmonogramem powinno nastąpić jesienią tego roku i do tego dążymy. Komercyjny start inwestycji pozwoli nam na pełne wykorzystanie dostępnych zdolności produkcyjnych, a także dalszy rozwój portfolio produktowego Grupy Azoty – wyjaśnia wiceprezes.

Przypomnijmy. Sytuacja Grupy Azoty jest bardzo zła. Spółka ma wielomilionową stratę i ciąży na niej ogromny dług. 

oprac. Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 07:17