Spadki cen nawozów, a obornik drogi
Pomimo ostatnich spadków cen nawozów trudno jest mówić o poprawie sytuacji ekonomicznej rolników, ponieważ w stosunku do cen skupu zbóż są to ceny nadal wysokie. Drogi jest również obornik, choć wydawałoby się, że również powinien stanieć. Dlaczego?
Wiele wskazuje na to, że główny powód wysokich cen nawozu naturalnego stanowi zmniejszająca się produkcja zwierzęca. Niska podaż przy jednoczesnym, wysokim popycie na obornik winduje jego ceny. Wielu rolników stara się wykorzystać jak najwięcej nawozu naturalnego, by zminimalizować ilość, nawozów, które będą musieli kupić, by uzupełnić konieczne do produkcji roślinnej składniki.
Ile kosztuje obornik bydlęcy?
Obornik bydlęcy jest najczęściej i najchętniej kupowanym przez rolników nawozem. Na wiosnę 2024 r. jego ceny sięgają nawet 100 zł/t.
W zależności od lokalizacji, w której gospodarz oferuje zakup, a także od tego, czy kupiec dysponuje własnym transportem, ceny za tonę zaczynają się od 50 zł.
Sporadycznie rolnicy oferują sprzedaż obornika za 20-30 zł/t, jednak są to niewielkie ilości.
Natomiast w przypadku farmerów dysponujących dużą ilością nawozu naturalnego są to częściej kwoty wynoszące 55, 60, 70, 85 zł/t.
Ile kosztuje obornik koński?
Drogi jest również obornik od koni i gęsi. Rolnicy chcący zakupić nawóz produkowany przez konie muszą się liczyć z tym, że zapłacą nawet 150 zł/t.
Ile kosztuje pomiot kurzy?
W granicach 100 zł oscylują ceny pomiotu kurzego z transportem. Rolnicy zainteresowani zakupem tego nawozu zapłacą od 30 do nawet 95 zł/t.
Czy można dostać obornik za słomę lub za darmo?
Wśród ogłoszeń publikowanych przez rolników ogłaszających możliwość nabycia u nich obornika są również tacy, którzy chcą oddać go za darmo lub za bele słomy. Niektórzy gospodarze wyznaczają liczbę np. 25 balotów za 5 t obornika bydlęcego, a inni proszą o kontakt telefoniczny.
Jakie korzyści wynikają ze stosowania obornika?
Po zastosowaniu obornika gleba zyskuje większą ilość składników pokarmowych, co ma wpływ na poprawę jej żyzności i sprawności, a to wszystko za sprawą dostarczania dużej ilości masy organicznej. Do głównych cech obornika mających wpływ na poprawę żyzności gleby zalicza się:
- stymulację rozwoju mikroflory glebowej,
- wpływ na wadliwe zmianowanie (monokulturę),
- ograniczanie negatywnego wpływu złego odczynu gleby.
Oprac. Justyna Czupryniak