Rolnicy mają pomysł, jak uniknąć wzrostu cen nawozówAHM/Canva
StoryEditorNawozy

Rolnicy mają pomysł, jak uniknąć wzrostu cen nawozów

28.02.2025., 14:20h

Rolnicy obawiają się, że nałożenie przez KE ceł na nawozy z Rosji i Białorusi doprowadzi do wzrostu cen nawozów w UE. Mają jednak pomysł, jak tego uniknąć.

Wszystko wskazuje na to, że KE wprowadzi cła na nawozy azotowe z Rosji i Białorusi. Obecnie stawka celna na import nawozów azotowych z krajów trzecich, bez względu na pochodzenie, jest niska i wynosi 6,5 proc. Jeśli Rada i Parlament Europejski zatwierdzą propozycję KE, to od 1 lipca 2025 cła będą stopniowo będą rosły: od 40 euro/t w pierwszym okresie do 430 euro/t od 1 lipca 2028. 

"Propozycja KE stawia rolników pod ścianą"

Unijne i polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Copa-Cogeca obawiają się, że wprowadzenie ceł podniesie ceny nawozów. Zaznaczają, że przerwanie dostaw rosyjskich nawozów doprowadzi do ich niedoborów, który nie zostanie zrekompensowany zwiększoną produkcją krajową po konkurencyjnych cenach.

- Obecna propozycja stawia europejskich rolników pod ścianą bez alternatywnych rozwiązań. Nie przeprowadzono wcześniejszej oceny wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę - alarmuje organizacja i dodaje, że KE powinna w pierwszej kolejności znieść cła przywozowe na nawozy z krajów trzecich innych niż Rosja oraz Białoruś, a także priorytetowo potraktować nawozy naturalne. Chodzi o wprowadzenie odstępstw od limitów określonych w dyrektywie azotanowej dla nawozów naturalnych.

Kolejną propozycją Copa-Cogeca jest odroczenie o rok wejścia w życie proponowanej zmiany ceł na nawozy. Ma to umożliwić dostosowanie się rynku.

Rolnicy mają pomysł, jak uniknąć wzrostu cen nawozów

Polscy rolnicy mają natomiast inny pomysł na ograniczenie wzrostu cen nawozów. 

– Nałożenie ceł na nawozy ze Wschodu na pewno doprowadzi do dalszego wzrostu ich cen i to w sytuacji kiedy już teraz są one bardzo wysokie. Dlatego uważam, że należałoby rozważyć dwie sprawy. Po pierwsze zwolnić zakłady azotowe w UE z obowiązków klimatycznych związanych z Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS). To doprowadzi do spadku kosztów produkcji i spadku cen u dystrybutorów. Po drugie należy zabezpieczyć możliwość importu tanich nawozów z innych krajów trzecich. Pytanie czy to jest w ogóle możliwe – skomentował Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, zrzeszonej w Copa-Cogeca.

Cła na nawozy z Rosji: czy ceny nawozów w Polsce wzrosną?

Ale czy nawozy rzeczywiście mocno zdrożeją po wprowadzeniu sankcji? O to pod koniec listopada zapytaliśmy Jakuba Szkopka, analityka Erste Securities Polska. W jego ocenie polscy rolnicy powinni liczyć się z podwyżkami, ale efekt wprowadzenia cła będzie odłożony w czasie.

– Zakładam, że ceny nawozów wzrosną, bo zmniejszy się ich dostępność. Ale zanim ewentualne wyższe cła wejdą w życie, minie trochę czasu. Poza tym importerzy sprowadzają na tyle dużo nawozów, że są w stanie zabezpieczyć swoją sprzedaż na wiosenny sezon aplikacyjny – tłumaczył Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu Jakub Szkopek.​ Więcej TUTAJ

Do Polski trafia najwięcej nawozów z Rosji

Polska jest na pierwszym miejscu wśród unijnych krajów, które importują nawozy z Rosji. Tylko w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku z Rosji wjechało do nas 1,13 mln t nawozów. Przed rokiem było to około 500 tys. t. Białoruś znajduje się na czwartym miejscu z ilością na poziomie 255 tys. ton.

Patrycja Bernat, Kamila Szałaj

Warszawa
11°C
Przeważnie słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
13°C
7°C
śr.
wi_00
16°C
4°C
czw.
wi_00
17°C
4°C
pt.
wi_00
19°C
7°C
sob.
wi_00
9°C
0°C
31. marzec 2025 20:48