Ceny prądu pójdą w górę od lipca. O ile więcej zapłacą rolnicy?Canva
StoryEditorCeny prądu wzrosną

Ceny prądu pójdą w górę od lipca. O ile więcej zapłacą rolnicy?

17.04.2024., 16:38h
Od lipca tego roku wzrosną rachunki za prąd. Rząd znosi limity dla rolników i wprowadza wyższą maksymalną cenę. O ile podrożeje energia elektryczna?

Maksymalna cena prądu od lipca: 500 zł/MWh. Znikają limity

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu pojawił się projekt ustawy dotyczący cen prądu w drugiej połowie 2024 roku.

Nowe przepisy zakładają, że od lipca wzrośnie maksymalna cena prądu, a tym samym wzrosną rachunki za energię elektryczną. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie wynosiła 500 zł/MWh. Ma to dotyczyć wszystkich gospodarstw domowych. Znikną też stosowane obecnie limity zużycia prądu (dla rolników jest to 2000 kWh).

Rachunki za prąd wzrosną o 11-13 proc.

Analitycy ING Banku Śląskiego szacują, że wzrost ceny energii do 500 zł/MWh podbije rachunki za prąd o ok. 13 proc. (przy założeniu braku zmian opłat dystrybucyjnych), dokładając ok. 0,6pkt. proc. do inflacji. 

- Nasz dotychczasowy scenariusz zakładał wzrost rachunku za prąd o 15%. Ostateczna skala wpływu zmian cen energii dla gospodarstw domowych na inflację będzie również uzależniona od wysokości i konstrukcji tzw. „bonu energetycznego” oraz decyzji w sprawie wysokości opłat dystrybucyjnych – napisali w komentarzu.

Także ekonomiści z mBanku oceniają, że rachunki za prąd wzrosną o 11-13 proc. 

- Obecnie obowiązująca cena maksymalna netto to 412 zł, oznacza to zatem wzrost cen o ok. 21% za samą energię. Zakładając, że udział tego składnika w całkowitym rachunku wynosi 50-60%, wówczas można liczyć (przy założeniu braku zmian innych kosztów), iż całkowity rachunek wzrośnie o 11-13 proc. – tłumaczą. 

Hodowcy zwierząt zużywają znaczne ilości prądu

Podwyżki na poziomie 13 proc. (albo i wyższym) szczególnie mocno uderzą w hodowców zwierząt, bo oni zużywają znaczne ilości energii elektrycznej. 

- Z danych GUS wynika, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą to 3720 kWh. Jednak profil prowadzonego gospodarstwa znacznie wpływa na zapotrzebowanie na prąd. Gospodarstwa rolne z produkcją zwierzęcą zużywają znaczne ilości prądu – zaznaczył w jednym ze stanowisk prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.

Podwyżki cen prądu najbardziej dotkną gospodarstwa mleczne

Największe zużycie energii elektrycznej mają gospodarstwa zajmujące się intensywną produkcją mleka. W godzinach porannych i wieczornych, czyli w czasie doju krów, zużycie prądu w ciągu godziny może dochodzić nawet do 9 kWh. Łatwo więc policzyć, że takie gospodarstwo zużyje kilka tysięcy kWh miesięcznie.

- W gospodarstwach mlecznych 3000 kWh nie starcza czasem nawet na miesiąc - oceniał Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w wywiadzie dla TPR.

Bardzo duże zapotrzebowanie na energię występuje też w gospodarstwach zajmujących się chowem trzody chlewnej, hodowlą kur na jajka, hodowlą krów, a także przechowujących jabłka, marchewkę, kapustę i inne warzywa i owoce. Przechowywanie około 100 t jabłek w komorze to zużycie prądu na poziomie 20 kWH w ciągu jednej godziny, czyli 172 tys. kWh rocznie.

image
Fotowoltaika w Polsce

System rozliczania fotowoltaiki na nowych zasadach. Co się zmieni i od kiedy?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 06:27