Kto może mniej płacić za prąd?
Jeszcze do końca czerwca 2024 Polacy mogą korzystać z niższych stawek za prąd. Część grup musi jednak złożyć wnioski, by móc uzyskać tańszą energię elektryczną. Preferencyjne warunki przewidziano dla rolników, a także:
- osób posiadających Kartę Dużej Rodziny;
- osób budujących dom;
- osób, które posiadają ogród działkowy (ROD);
- osób z niepełnosprawnościami.
Którzy rolnicy muszą złożyć oświadczenie?
By móc korzystać z tańszego prądu w ramach limitu zużycia przysługującego rolnikom, należy potwierdzić swoje prawo do ulgi. Nie muszą tego robić osoby, które składały komplet dokumentów i korzystały ze zwiększonego limitu już w 2023 roku. Oświadczenie należy zatem złożyć w sytuacji, gdy rolnik nabył prawo do ulgi dopiero w 2024 roku lub nie korzystał z niej rok wcześniej.
Z dostarczania dokumentów do dostawcy energii zwolnione są osoby, które zrobiły to rok temu i już teraz korzystają z podwyższonego limitu – raz złożone doświadczenie pozostaje w mocy – oraz ci, którym przysługuje tylko najmniejszy limit.
Jak i do kiedy złożyć wniosek o tańszy prąd?
Do połowy roku Polacy wciąż mogą skorzystać z niższych cen prądu, jeżeli mieszczą się w wyznaczonych przez rząd limitach. Muszą jednak złożyć wnioski na czas. W tym roku termin ich przyjmowania upływa 31 marca. Dokumenty można składać drogą elektroniczną lub tradycyjną. Formularze do wypełnienia dostępne są na stronach internetowych dostawców prądu. W większości przypadków można potwierdzić wniosek podpisem kwalifikowanym i przesłać przez internet bez wychodzenia z domu. Osoby, które preferują tradycyjną komunikację, powinny uzupełnić dokument i podpisać go własnoręcznie, a następnie wysłać pocztą tradycyjną na adres, wskazany przez dostawcę energii.
Jakie są limity zużycia prądu w 2024 roku?
W 2024 limity prądu zostały nieco zmienione, ponieważ obowiązują tylko do połowy roku. W związku z tym wyglądają następująco:
- 1500 kWh — dla większości gospodarstw domowych;
- 1800 kWh — dla osób, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności;
- 2000 kWh — dla osób prowadzących gospodarstwo rolne oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w dedykowanym sobie limicie, będą musiały płacić za prąd 412 zł/MWh. Osoby, które przekroczą swój limit, zapłacą odpowiednio więcej. Stawka może wynieść maksymalnie 693 zł/MWh.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay