UE ma pomysł na ograniczenie emisji CO2. Czy rolnicy będą musieli wymienić piece gazowe?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorRewolucja grzewcza

Kolejny pomysł Brukseli. Rolnicy i mieszkańcy wsi będą musieli wymienić piece gazowe?

27.01.2024., 14:00h
Wiele wskazuje na to, że niedługo polskie i europejskie budownictwo czeka prawdziwy przewrót, a wszystko za sprawą przyjętej nowelizacji dyrektywy budynkowej, z której wynika, iż konieczna będzie rezygnacja z ogrzewania gazowego. Czy ta rewolucja naprawdę nastąpi?

Jak przypomina portal money.pl, wraz z końcem roku 2023 europejscy parlamentarzyści wraz z Radą Unii Europejskiej zawarły porozumienie ws. nowelizacji dyrektywy EPBD potocznie zwanej budynkową. Strony dyskusji podjęły szereg decyzji odnośnie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez budynki znajdujące się na terenie UE.

Budynki odpowiedzialne za emisję gazów cieplarnianych

Zgodnie z ustaleniami UE, emisja gazów cieplarnianych z budynków na terenie UE znajduje się na poziomie 36%, podczas gdy zużycie przez nie energii balansuje w granicach 40%. W dyrektywie, na której przyjęcie są plany, mają zostać zawarte projekty termomodernizacji budynków na terenie UE wraz z regulacjami dot. rezygnacji z używania paliw kopalnych jako źródeł ogrzewania.

Czy wycofanie paliw kopalnych przez UE nastąpi do 2040 r.?

Z informacji zgromadzonych przez dziennikarzy money.pl wynika, że UE ma zamiar pokierować procesem wycofywania gazu jako ogrzewania w taki sposób, by do roku 2040 nastąpiła kompletna eliminacja kotłów zasilanych tego typu paliwem. Warto jednak zaznaczyć, iż są to projekty stanowiące prognozy na przyszłość i nie jest to ostateczne zdanie europejskich parlamentarzystów i polityków zasiadających w Radzie UE.

Czy w najbliższych latach będzie trzeba zrezygnować z kotłów gazowych?

Zgodnie z projektowanymi zmianami zakaz instalacji kotłów gazowych będzie dotyczył nowych budynków i tych, które zostaną poddane generalnej termomodernizacji. Przy czym należy nadmienić, że ogrzewanie gazowe będzie traciło na opłacalności, co najprawdopodobniej stanie się czynnikiem rezygnacji z tego rodzaju pieców, choć korzystanie z nich będzie możliwe jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

Co zostanie znowelizowane w dyrektywie budynkowej?

Po nowelizacji w dyrektywie budynkowej mają zostać wskazane państwa członkowskie UE, które od roku 2025 będą musiały zaprzestać zachęcania do ogrzewania gazowego i wymiany starych pieców na kotły tego typu. Kraje te mają jednak dostać możliwość proponowania dofinansowania na tzw. ogrzewanie hybrydowe, czyli np. gazowe wspierane pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi.

Następny etap rewolucji w branży ogrzewania ma być zaplanowany w dyrektywie na rok 2028, kiedy to ma dojść do wprowadzenia zakazu instalowania ogrzewania i rozwiązań grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi w sytuacji, gdy należą one do własności Skarbu Państwa.

Przełom w znowelizowanej dyrektywie ma stanowić rok 2030, od którego nakaz zeroemisyjności ma obowiązywać każdy z nowo wybudowanych budynków.

Czy rolnicy będą musieli usunąć piece gazowe z domów?

Z nowelizowanej dyrektywy wynika, że rolnicy, którzy zdecydowali się na ogrzewanie gazowe w swoich domach, mają jeszcze trochę czasu na ich wymianę. Otóż zgodnie z prognozowanymi zmianami rok 2030 ma być przełomowy dla budujących nowe obiekty, które będą musiały być bezemisyjne. Natomiast w przypadku budowli powstałych wcześniej, ich właściciele będą mieli czas na wymianę ogrzewania gazowego do roku 2050.

Co po nowelizacji dyrektywy budynkowej zmieni się w najbliższych latach?

Zanim nastąpią nowe dekady, rolnicy powinni monitorować założenia dyrektywy budynkowej na rok 2025, po których wprowadzeniu może dojść do zmian w sposobie funkcjonowania aktualnych programów stanowiących zachętę do wymiany tradycyjnych pieców, ze względu na planowane wdrożenie ograniczeń w wypłacie dofinansowań.

image
Dom
Energia odnawialna sposobem na walkę ze smogiem na wsi

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Money.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 14:09