Wkrótce rachunki za prąd wzrosną o 15 proc. Podwyżki najbardziej dotkną gospodarstwa mleczneCanva
StoryEditorCeny energii wzrosną

Wkrótce rachunki za prąd wzrosną o 15 proc. Podwyżki najbardziej dotkną gospodarstwa mleczne

10.04.2024., 11:24h
Analitycy przewidują, że w lipcu tego roku, po odmrożeniu cen energii, prąd zdrożeje o 15 procent. Na początku 2025 r. spodziewają się kolejnych podwyżek! Uderzy to przede wszystkim w gospodarstwa mleczne.

PIE: wzrosną rachunki za gaz i elektryczność

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego oceniają, że w lipcu 2024 roku rachunki za gaz i elektryczność wzrosną o 15 proc. Mało tego, na początku 2025 r. przewidują oni kolejne podwyżki o ok. 15 proc.

- Spodziewamy się kolejnych podwyżek o ok. 15 proc. Prawdopodobnie będą one wystarczające, aby doprowadzić ceny dla gospodarstw domowych do stawek rynkowych – tłumaczą analitycy w raporcie "Przegląd Gospodarczy PIE; wiosna 2024".

PIE podkreśla, że według portal WysokieNapięcie.pl, na początku przyszłego roku dojdzie do znacznej redukcji taryf za energię elektryczną. 

- Będzie to efekt spadku kontraktów terminowych na Towarowej Giełdzie Energii, który już dokonał się w 2024 r. Analitycy portalu wskazują, że jeżeli przyjąć tylko ceny z ubiegłego roku, to koszt 1 kWh powinien wynosić ok. 50 gr, czyli o 25 proc. więcej niż próg zamrożenia (41 gr). Należy pamiętać jednak, że taki wynik jest optymistyczny – realnie część kontraktów zawarta została po wyższych cenach - dodali eksperci PIE.

Zdaniem analityków wysokie podwyżki zakończą się w 2025 roku, a w 2026 roku rachunki za prąd wzrosną maksymalnie o 5 proc. 

Hodowcy zwierząt zużywają znaczne ilości prądu

Podwyżki szczególnie mocno uderzą w hodowców zwierząt, bo oni zużywają znaczne ilości energii elektrycznej. 

- Z danych GUS wynika, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą to 3720 kWh. Jednak profil prowadzonego gospodarstwa znacznie wpływa na zapotrzebowanie na prąd. Gospodarstwa rolne z produkcją zwierzęcą zużywają znaczne ilości prądu – zaznaczył w jednym ze stanowisk prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.

Podwyżki cen prądu najbardziej dotkną gospodarstwa mleczne

Największe zużycie energii elektrycznej mają gospodarstwa zajmujące się intensywną produkcją mleka. W godzinach porannych i wieczornych, czyli w czasie doju krów, zużycie prądu w ciągu godziny może dochodzić nawet do 9 kWh. Łatwo więc policzyć, że takie gospodarstwo zużyje kilka tysięcy kWh miesięcznie.

- W gospodarstwach mlecznych 3000 kWh nie starcza czasem nawet na miesiąc - oceniał Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w wywiadzie dla TPR.

Bardzo duże zapotrzebowanie na energię występuje też w gospodarstwach zajmujących się chowem trzody chlewnej, hodowlą kur na jajka, hodowlą krów, a także przechowujących jabłka, marchewkę, kapustę i inne warzywa i owoce. Przechowywanie około 100 t jabłek w komorze to zużycie prądu na poziomie 20 kWH w ciągu jednej godziny, czyli 172 tys. kWh rocznie.

Wysokie ceny prądu i gazu: będzie rządowe wsparcie?

W związku z tymi prognozami rząd przygotowuje program wsparcia. Jednym z elementów pomocy będzie bon energetyczny i cena maksymalna. Obecnie ceny energii są zamrożone w ramach tarcz antyinflacyjnych. Wsparcie to wygasa 1 lipca 2024 roku.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 11:46