Od kiedy nie będzie można palić węglem?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowe rozporządzenie, z którego wynika, że od 31 sierpnia br. ma zostać wprowadzony pierwszy zakaz sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych. Ze sprzedaży zostaną wycofane typy węgla:
- niespełniające wymagań jakościowych dla paliwa stałego, przeznaczonego do wykorzystania w gospodarstwach domowych i instalacjach spalania o mocy mniejszej od 1 MW.
W związku z powyższym do obrotu będą dopuszczane wyłącznie paliwa o zawartości czystego węgla na poziomie minimum 85%, które jednocześnie spełnią wymagania w zakresie zawartości wilgoci, siarki i popiołu.
Po wprowadzeniu nowelizacji zakup węgla do ogrzewania domów i małych kotłowni, który nie spełni powyższych norm, nie będzie możliwy.
Paliwa stałe wycofane z obrotu?
Jak się okazuje, projekt rozporządzenia przewiduje również, by od 1 lipca 2025 r. z obrotu zostały wycofane paliwa stałe uzyskiwane w procesie obróbki węgla brunatnego.
Od kiedy rolnicy nie kupią węgla?
Projekt rozporządzenia przygotowany przez MKiŚ zakłada, że proponowane zmiany w sprzedaży węgla będą wprowadzane latami i choć pierwsza z nich miałaby nastąpić jeszcze w tym roku, to kolejne zostały zaplanowane w następującym czasie:
- od 1 września 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.,
- od 1 lipca 2025 r. do 30 czerwca 2027 r.,
- od 1 lipca 2027 r. do 30 czerwca 2029 r.
Warto zaznaczyć, że z każdym kolejnym okresem wymagania dla węgla wprowadzanego do obrotu będą coraz bardziej wyśrubowane.
Nowe nazwy handlowe węgla w sprzedaży
W rozporządzeniu została również przewidziana zmiana nazw handlowych węgla. Jeżeli dojdzie do ich wprowadzenia, do sprzedaży trafią:
- węgiel kostka,
- węgiel orzech,
- węgiel groszek,
- węgiel miał,
- węgiel antracyt.
Planowana zmiana nazw ma na celu uproszczenie obowiązującej aktualnie klasyfikacji. Wyeliminowane zostaną nazwy węgiel kostka I i kostka II, a pozostanie węgiel kostka. Nie będzie również nazw sugerujących ekologiczny charakter paliwa, np. ekomiał. To, do jakiej kategorii będzie należał węgiel, uwarunkuje wielkość ziaren:
- węgiel kostka: 63 – 200 mm,
- węgiel orzech: 25 – 80 mm,
- węgiel groszek: 5 – 40 mm,
- węgiel miał: 3 – 31,5 mm.
Oprac. Justyna Czupryniak