StoryEditorRynki zbóż

Ceny rzepaku biją kolejne rekordy. Czy wkrótce zaczną spadać?

18.10.2021., 07:10h
Ceny rzepaku na giełdzie Matif w Paryżu poszybowały ponad 650 euro/t, na krajowym podwórku już niewiele brakuje im do 3 tys. zł/t. Bez wątpienia ceny nasion oleistych napędza wyścig na rynku energii. Drożeją także oleje roślinne, a one ciągną z kolei w górę ceny nasion oleistych. Aczkolwiek pojawiają się oceny, iż notowania giełdowe rzepaku są przewartościowane. Czy faktycznie?

To nie jest normalna cena

Analitycy giełdowi zastanawiają się, czy to rzepak jest przeceniony, czy soja niedowartościowana. Podczas gdy soja na giełdzie CBoT pod koniec września była jeszcze o dobre 20% poniżej swoich szczytów z maja, rzepak już poszybował. Ceny kompleksu sojowego w porównaniu z cenami ropy naftowej nie zwracają szczególnej uwagi. Inaczej jest jednak z rzepakiem. Jego ceny w porównaniu zarówno z cenami soi, jak i ropy naftowej są bardzo wysokie, co może, zdaniem analityków, wskazywać na to, że giełdowe ceny rzepaku są zawyżone.

Taka różnica może utrzymywać się przez kilka tygodni i niekoniecznie musi być natychmiast korygowana. Jednak prędzej czy później, jak twierdzą niemieccy analitycy rynkowi, należy się spodziewać, że różnice znów się zharmonizują, czyli że na przykład ceny rzepaku spadną, a wzrosną cen soi i ropy naftowej. Czy na pewno? Do spadku cen soi przyczyniają się postępujące zbiory w USA oraz stosunkowo wysokie jej zapasy w połączeniu z perspektywą rosnących jej zbiorów na świecie. Gdyby ceny soi w dłuższym okresie nie wzrosły, mogłoby to zadziałać hamująco na ceny rzepaku.

Czy rzepak b...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 17:27