Rynek mleka w 2024: wzrost produkcji i spadek dostaw
Jak wynika z comiesięcznej analizy rynkowej przygotowanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, sytuacja na rynku mleka w roku 2024 była dla polskich rolników lepsza niż w poprzednich latach. Wzrosły nie tylko ceny skupu surowca, ale również produkcja, co jest istotne przy obserwowanych spadkach w innych państwach.
Jak ustalili analitycy PKO BP SA, na światowym rynku mleka od marca br. maleje produkcja mleka, czego główną przyczyną jest presja mniejszych dostaw w USA, które w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku spadły o 0,8% oraz w Argentynie, gdzie są one niższe o 12% w porównaniu do poprzedniego roku.
Jakie są perspektywy dla rynku mleka na rok 2025?
Planowany wzrost produkcji mleka w IV kwartale 2024 r. miał to od 6 do 10% w stosunku do roku 2023. Analitycy PKO BP SA prognozują, że w I połowie 2025 r. ceny skupu mleka nadal będą wzrastać, jednak nie tak dynamicznie, jak ma to miejsce obecnie, przekraczając progi cenowe w innych państwach, gdzie produkcja mleka jest ograniczana.
– Produkcja mleka w Polsce w okresie styczeń-wrzesień 2024 roku wzrosła o 3,9% w porównaniu do roku poprzedniego. Przewidywana dynamika produkcji w 2024 roku w UE wynosi 0,5%, ale w 2025 roku ma wyhamować do 0,3%. W przypadku USA i Argentyny odnotowano spadki w produkcji, co wpłynęło na globalną podaż mleka. Dla Polski, która mimo globalnych trudności utrzymuje wzrost produkcji, perspektywy pozostają optymistyczne, szczególnie w kontekście rosnącej konsumpcji krajowej i poprawy sytuacji finansowej branży mleczarskiej – komentują analitycy WIR.
Jak zaznaczają eksperci, na polskim rynku mleka w okresie od stycznia do sierpnia 2024 r. został odnotowany wzrost eksportu mleczarskiego o 0,5% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Jakie premie świąteczne wypłacą mleczarnie rolnikom?
W roku 2024 ceny mleka stopniowo wzrastały, co najbardziej było odczuwalne w okresie od czerwca do grudnia. Najwyższy wzrost cen skup został odnotowany w październiku br. i wyniósł 12 gr/l w stosunku do września. Niezmiennie liderami w cenach skupu pozostają mleczarnie w woj. podlaskim. Koniec roku oznacza również premie świąteczne, które dodatkowo podnoszą dochody rolników. W poszczególnych mleczarniach będą to następujące stawki:
- Mlekovita – 0,50 zł/l;
- Mlekpol – 0,55 zł/l;
- OSM Koło – 0,39 zł/l;
- Polsce Siemiatycze – 0,50 zł/l;
- OSM Krasnystaw – 0,60 zł/l;
- Polmlek – 0,40 zł/l;
- OSM Piątnica – 0,30 zł/l.
– Polska, z dobrze zorganizowaną branżą mleczarską, pozostaje jednym z liderów produkcji mleka w Europie, ale będzie musiała stawić czoła rosnącym kosztom i zmieniającym się uwarunkowaniom rynkowym – podsumowują analitycy WIR.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: WIR