Jakie były ceny mleka w październiku 2024 r.?
Jak wynika z comiesięcznego zestawienia średnich cen skupu mleka przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w październiku br. było to 2,20 zł/l. Była to stawka o 5,7% wyższa w stosunku do września br. i o 12,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023. To ważna informacja w kontekście trwających negocjacji dotyczących podpisania umowy o wolnym handlu z Mercosur.
Mercosur a polskie mleczarstwo
W ostatnim czasie o polskiej produkcji mleka mówi się najczęściej w kontekście podpisania umowy o wolnym handlu z państwami Mercosur. Rolnicy nie tylko w Polsce, ale i w UE obawiają się zatwierdzenia tego dokumentu z uwagi na przerażający poziom produkcji mleka w Ameryce Południowej sięgający zawrotnych 50 mln ton rocznie!
Pierwotnie do zatwierdzenia umowy z Mercosur miało dojść w dniach od 18 do 19 listopada, ale tak się jednak nie stało. Zanim politycy UE usiedli do negocjacji z przedstawicielami gigantycznych producentów, polscy rolnicy przystąpili do działania.
Na biurko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego trafiło nie jedno pismo, wetujące podpisanie umowy o wolnym handlu z Mercosur, w którym rolnicy domagali się podjęcia działań mających na celu odroczenie złożenia podpisu na dokumencie, o czym pisaliśmy m.in. w artykule: „Mleczarze alarmują: umowa UE-Mercosur uderzy w polskie gospodarstwa mleczne”.
Do sprawy odniosła się również dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska, która za pośrednictwem portalu Linkedin jednoznacznie stwierdziła, iż „wygląda na to, że niektórym środowiskom biznesowym zależy na tym, żeby z mapy Europy zniknęło rolnictwo”, o czym więcej pisaliśmy w artykule: „Maliszewska: umowa z Mercosur zrujnuje dochody rolników”.
Jakie jest mleczarstwo w krajach Mercosur?
Ekspert „Tygodnika Poradnika Rolniczego” Artur Puławski „prześwietlił” Mercosur pod względem zagrożeń dla polskiego rynku mleka i stwierdził, że: „dwójkę największych producentów mleka zrzeszonych w Mercosur różni właściwie wszystko. Łączy z kolei fakt, że przechodzą znaczące załamanie gospodarcze, a jednym ze scenariuszy, w których upatrują wyjścia z niego jest pogłębienie współpracy gospodarczej z Unią Europejską” – o czym więcej przeczytacie w artykule: Jakie jest mleczarstwo w krajach Mercosur? Czy mamy się czego bać?, a także Czy kraje Mercosur zaleją nas mlekiem? Produkują go o 20% więcej niż Chiny.
Sytuacja na rynku mleka w Polsce – masło i śmietana drożeją
W ostatnich dniach na rekord idą ceny masła. Po niedawnych obniżkach konsumenci muszą liczyć się z tym, że za kostkę zapłacą dużo więcej, czego powodem są wysokie ceny śmietanki, które prawdopodobnie przełożą się na wzrost cen wszystkich produktów mleczarskich o wysokiej zawartości tłuszczu. Odnotowywany jest również wzrost popytu na mleko surowe, o czym więcej przeczytacie TUTAJ.
Jakie są ceny mleka w skupach w poszczególnych województwach?
Jak wynika z analizy danych przygotowanej przez GUS, średnie ceny mleka w skupach w październiku dla poszczególnych województw były następujące:
- dolnośląskie: 2,21 zł/l (wzrost o 0,13 zł/l),
- kujawsko-pomorskie: 2,13 zł/l (wzrost o 0,12 zł/l),
- lubelskie: 2,26 zł/l (wzrost o 0,12 zł/l),
- lubuskie: 2,22 zł/l (wzrost o 0,15 zł/l),
- łódzkie: 2,05 zł/l (wzrost o 0,08 zł/l),
- małopolskie: 2,04 zł/l (wzrost o 0,05 zł/l),
- mazowieckie: 2,20 zł/l (wzrost o 0,11 zł/l),
- opolskie: 2,17 zł/l (wzrost o 0,11 zł/l),
- podkarpackie: 2,17 zł/l (wzrost o 0,09 zł/l),
- podlaskie: 2,31 zł/l (wzrost o 0,13 zł/l),
- pomorskie: 2,11 zł/l (wzrost o 0,12 zł/l),
- śląskie: 2,17 zł/l (wzrost o 0,10 zł/l),
- świętokrzyskie: 2,14 zł/l (wzrost o 0,10 zł/l),
- warmińsko-mazurskie: 2,24 zł/l (wzrost 0,15 zł/l),
- wielkopolskie: 2,16 zł/l (wzrost o 0,11 zł/l),
- zachodniopomorskie: 2,16 zł/l (wzrost o 0,13 zł/l).
Przypomnij sobie, jakie były ceny mleka w skupach we wrześniu 2024:
oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
źródło: GUS, TPR