Czy kraje Mercosur zaleją nas mlekiem? Produkują go o 20% więcej niż Chinypixabay
StoryEditorAnalizy rynkowe

Czy kraje Mercosur zaleją nas mlekiem? Produkują go o 20% więcej niż Chiny

27.10.2024., 16:30h

Umowa handlowa między UE a państwami Mercosur może dość szybko zostać podpisana. Wielu ekspertów wskazuje, że może to odbić się na naszym rolnictwie. Jak wpłynie na rynek mleka? Jaki potencjał produkcji nabiału mają kraje Ameryki Południowej w porównaniu do innych regionów i Polski?

Kraje Mercosur, zwłaszcza Argentyna i Brazylia to duzi producenci mleka

Umowa pomiędzy krajami Mercosur, a Unią Europejską może już wkrótce stać się faktem. Blok państw kryjący się pod tą nazwą to Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj. Gospodarka każdego z tych państw oparta jest na eksploatacji zasobów naturalnych. Znaczny udział w tym ma produkcja rolna i z nią tradycyjnie kojarzona jest w szczególności Brazylia i Argentyna.

Dwoje z państw członkowskich Mercosur jest znacznymi producentami mleka. Są to Argentyna i Brazylia. Kolejność jest nieprzypadkowa – to właśnie Argentynę pomimo, że jest producentem mniejszym wymienia się jako lidera w regionie. Najzwyczajniej tamtejsza produkcja prowadzona jest w wyższym standardzie, a samo państwo nie jest kluczowym, ale jednak uczestnikiem międzynarodowego obrotu produktami mleczarskimi.

Sama Brazylia produkuje więcej mleka niż Niemcy

W najludniejszym z państw Ameryki Południowej, czyli Brazylii produkuje się około 36 mln ton mleka. To piąte pod tym względem państwo świata, którego produkcja mieści się pomiędzy chińską, a niemiecką. W porównaniu do drugiego z wymienionych brazylijska produkcja jest o około 3 mln ton większa. Niemniej już w porównaniu do Niemiec widać specyficzną cechę tego rynku. Brazylijskie mleczarstwo zaspokaja w głównej mierze konsumpcję wewnętrzną. Ponadto w porównaniu do innych państw Mercosur, jak Argentyna czy Urugwaj tamtejsza produkcja mleka jest mało wydajna.

Argentyna już ma udział w międzynarodowym rynku mleka

Argentyna będąca drugiej co do wielkości producentem mleka w Ameryce Południowej wytwarza blisko 11 mln ton. W przeciwieństwie do Brazylii mleczarstwo jest w tym kraju znaczącą częścią sektora rolno-spożywczego. Występuje tam też znacznie bardziej nowoczesne przetwórstwo, które posiada udział w rynku międzynarodowym. Poza innymi państwami Ameryki Południowej wyprodukowane tam mleko w proszku, sery, jak i inne wyroby mleczarskie trafiają również do Azji, czy Afryki. Jak na razie zaledwie w szczątkowej ilości do państw unijnych. Argentyna występuje jako istotny dostawca mleka w proszku do największego eksportera tego asortymentu z Europy, czyli Algierii. Argentyńskie produkty trafiały też w znacznych wolumenach do innych państw Afryki, ale również do Chin. Jeszcze niedawno można było je odnaleźć w Federacji Rosyjskiej, jednak argentyński handel z tym państwem niemal całkowicie zamarł.

Niemal cała produkcja mleka z Urugwaju jest przeznaczona na eksport

Trzecim co do ilości wytwarzanego mleka państwem w Ameryce Południowej jest Urugwaj. Roczny skup mleka surowego w tym kraju wynosi blisko 2,5 mln ton. Tamtejsze mleko jest produkowane w wysokim, nieodbiegającym od europejskich standardzie. Urugwaj jest małym pod względem ilości państwem, wobec czego nawet przy tak relatywnie niewielkiej produkcji znaczna część wytworzonych z mleka produktów jest eksportowana.

Najmniejszy sektor mleczarski wśród państw Mercosur występuje w Paragwaju. Roczna produkcja waha się w przedziale 0,7 – 0,8 mln ton. Jest to jedyne państwo tego bloku importujące produkty mleczarskie. Z kronikarskiego obowiązku można wspomnieć o Wenezueli, która należy do państw założycielskich Mercosur. Niemniej jest z niego czasowo wykluczona ze względu na problemy ustrojowe oraz niedemokratyczny obecnie charakter tego kraju. W Wenezueli wytwarzano nieco ponad 1 mln ton mleka. Obecnie cały sektor produkcji mleka można określić jako kompletną katastrofę i to powinno zakończyć rozważania o nim.

Jak produkcja mleka w Mercosur wygląda na tle świata i Polski?

Łącznie państwa członkowskie Mercosur wytwarzają około 50 miliardów kilogramów mleka.

Porównując to Chin, będących czwartym producentem mleka surowego na świecie, blok państw Ameryki Południowej wytwarza go o 20% więcej. Federacja Rosyjska wytwarza nieco ponad 3/5 wymienionej ilości mleka. W Pakistanie produkuje się o 15 miliardów kilogramów więcej. Z kolei same Stany Zjednoczone produkują dwa razy tyle.

Posługując się bliższym przykładem liderzy produkcji w Ameryce Południowej wytwarzają mleka tyle co Niemcy, Polska i Czechy.

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 19:52