Zakład mleczarski Yili w ChinachŹródło: yili.com
StoryEditorŚwiatowy rynek mleka

Eksport produktów mleczarskich do Chin szybko nie odbije

26.07.2024., 16:00h

Rynek chiński był w ostatnich latach wyjątkowo atrakcyjny dla europejskich producentów mleka. Było ku temu wiele argumentów. Chiny w znacznym stopniu zmieniły model konsumpcji.

Chiński import produktów mleczarskich zmniejszył się o 12%. Co to oznacza dla Europy?

Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do dużych miast. Poza serwatką i mlekiem UHT, których udział w eksporcie nadal jest największy, zaczęły trafiać tam również inne produkty mleczarskie.

Trudno mówić o tym, że tamtejszy rynek się załamał z perspektywy Chin. Jednak z punktu widzenia europejskiego eksportera, jest już inaczej. Przede wszystkim, ze względu na postępujący spadek cen na rynkach międzynarodowych, jak i rosnącą produkcję wewnętrzną w tym państwie.

Import produktów mleczarskich przez Chińską Republikę Ludową stanowił w 2023 roku 2,6 miliarda kilogramów. Oznacza to zmniejszenie aż o 12% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak przyglądając się bliżej różnym kategoriom produktów mleczarskich, widać, że spadek dotyczy głównie importu mleka w proszku oraz mleka UHT. Z kolei produkty takie jak jogurty czy produkty serwatkowe odnotowały wzrost wielkości importu.

Spadek importu proszków mlecznych spowodowany był głównie zmniejszeniem ilości eksportowanego pełnego mleka w proszku. Rok do roku było to 38%. Z kolei w przypadku importu odtłuszczonego mleka w proszku nie wystąpiły istotne zmiany. Odnotowano nawet niewielki wzrost, który wynosił 3% w porównaniu do roku 2022.

Stan chińskiej gospodarki się pogarsza

​Zmiana tendencji i struktury w imporcie produktów mleczarskich przez Chiny w znacznej części spowodowana jest przez zwiększoną produkcję wewnętrzną w Chinach. Dane USDA pokazują, że chińska produkcja mleka w 2023 roku wynosiła 41 mln ton. Było to o 4,6% więcej niż w roku poprzednim. Wydaje się to znaczącym wzrostem. Jednak, kiedy odniesiemy się do roku 2019, było to aż 28% więcej.

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 10:38