Już jest najnowsze wydanie Agro Nawigatora, z którego wynika, że obserwowany na początku sezonu 2024/2025 wzrost dostaw mleka w Nowej Zelandii przełożył się na zyski z tej produkcji w państwach czołowych eksporterów minionego roku.
Produkcja mleka w UE i na świecie w III kw. 2024 r.
Jak wynika z analizy ekspertów, w III kwartale 2024 r. dostawy mleka w Nowej Zelandii wzrosły o 4,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2023. Analitycy Dairy Australia zakładają, że początek roku 2025 może być okresem wyhamowania dostaw w Nowej Zelandii.
W III kwartale nieco inaczej wyglądała sytuacja mleczarzy w Unii Europejskiej, gdzie zdaniem KE, produkcja mleka znalazła się na poziomie zbliżonym do tego z roku 2023, ale była nieco wyższa, bo w I połowie 2024 r. wyniosła 0,9%.
W tym okresie utrzymała się tendencja wzrostowa w produkcji mleka w Polsce. Dostawy od lipca do października 2024 r. były wyższe o 2,7% (KE), a w listopadzie krajowy skup zwiększył się o 2,8% (GUS). Ponadto w II połowie 2024 r. o 0,5% spadła produkcja masła i o 2,2% zwiększyła się produkcja serów.
Czy podaż mleka na świecie w 2025 r. wzrośnie?
Z danych zgromadzonych przez USDA, podaż mleka na świecie w 2025 r. może wzrosnąć. Ponadto prognozowany jest wzrost produkcji surowca w państwach będących największymi eksporterami oraz w Chinach o 0,5% w stosunku do 0,3% z roku 2024. Jak twierdzą eksperci Agro Nawigatora, tę dynamikę mogą ograniczyć dostawy w UE. W 2025 r. zapowiadany jest również spadek produkcji mleka krowiego, który ma nastąpić po wzroście unijnej produkcji o 0,6%. Średnioroczny spadek w latach 2024-2025 ma wynieść 0,1% i być pokłosiem likwidacji stad bydła mlecznego.
Polski eksport nabiału wzrasta
Jak podaje Agro Nawigator, w II połowie 2024 r., szczególnie w okresie od lipca do października zaobserwowano wzrost sprzedaży o 10%, który był w dużej mierze uwarunkowany wyższymi cenami. Wysoki wskaźnik wartości sprzedaży był motywowany intensywną sprzedażą mleka płynnego.
– Zmieniła się również struktura geograficzna eksportu. Wobec spadku eksportu do Chin na znaczeniu zyskały kraje UE, inne rynki azjatyckie oraz afrykańskie. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w Niemczech (mleko płynne, sery). Znaczący wzrost odnotowano także do Algierii (mleko w proszku) – czytamy w Agro Nawigatorze.
W Chinach spada popyt na nabiał
Eksperci Agro Nawigatora zapowiadają również utrzymanie spadku popytu na nabiał w Chinach także w roku 2025. Zdaniem USDA, import odtłuszczonego mleka w proszku spadnie o aż 13% w porównaniu do ubiegłorocznych 33%, natomiast mleka płynnego o 4% w stosunku do spadku z 2024 r. wynoszącego 13%.
Ceny skupu mleka rosną
Z relacji analityków Agro Nawigatora wynika, że dzięki podwyżkom cen masła o 45% w listopadzie 2024 r. wzrósł również indeks cen produktów mlecznych FAO o 20%. W roku 2024 nie wzrosły natomiast ceny odtłuszczonego mleka w proszku, które utrzymały się na poziomie z listopada 2023 r.
– Wzrost cen przetworów mlecznych oraz poprawa sytuacji w branży mleczarskiej wpłynęły na podwyżki cen skupu mleka. Według GUS przeciętna cena w listopadzie wyniosła 2,34 zł/l, co oznacza wzrost o blisko 13% r/r – czytamy w Agro Nawigatorze.
Jaka będzie dynamika cen skupu mleka w 2025 r.?
Eksperci Agro Nawigatora zakładają, że roczna dynamika cen skupu mleka w 2025 r. wyniesie średnio od -2% do +12% w porównaniu rok do roku.
– Z jednej strony rosnące światowe spożycie nie daje przestrzeni do istotnych obniżek cen produktów mleczarskich, z drugiej strony dynamika produkcji na świecie może nieco przyspieszyć. W I półroczu 2025 r. ceny mogą być wyższe o 4–13% r/r, a pod koniec 2025 nie wykluczamy spadków w ujęciu rocznym. Niski popyt w Chinach pozostanie istotnym czynnikiem ograniczającym wzrost cen produktów mleczarskich – podaje Agro Nawigator.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: Agro Nawigator 1/2025