
Spadek produkcji mleka w 2025 roku
Według raportu USDA Unia Europejska zmierza ku mniejszej liczbie krów mlecznych. Ale zmniejszona liczba hodowców, wzrost kosztów produkcji czy restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska to tylko niektóre z czynników, jakie przyczynią się do spadku produkcji w 2025 roku.
Czynniki wpływające na zmniejszenie produkcji mleka w UE
Do głównych przyczyn przewidywanego spadku produkcji mleka w 2025 roku eksperci zaliczają:
- Niskie marże rolników, które sprawiają, że produkcja staje się coraz mniej opłacalna.
- Wysokie koszty produkcji, związane z cenami pasz i innych zasobów niezbędnych do hodowli bydła.
- Niską dostępność paszy, co w wielu krajach jest wynikiem niekorzystnych warunków pogodowych.
- Epidemie chorób zwierzęcych dotykające hodowców w głównych krajach produkujących mleko.
- Zmiany pokoleniowe w rolnictwie, gdzie młodzi rolnicy rezygnują z kontynuowania tradycji hodowli bydła mlecznego, w dużej mierze z powodu wysokiego nakładu pracy i zbyt niskich zysków.
Mniejsza liczba krów w Europie
Zgodnie z przewidywaniami USDA pogłowie krów mlecznych w UE ma spaść o 1,3% w porównaniu z rokiem 2024. Oczekuje się, że liczba krów mlecznych w Unii Europejskiej w 2025 roku wyniesie 19,7 miliona.
Co gorsza, tendencja spadkowa ma się utrzymywać, zwłaszcza w krajach takich jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia, Rumunia i Bułgaria, gdzie zmniejszenie liczby hodowców bydła mlecznego będzie miało duży wpływ na produkcję mleka.
Wzrost wydajności większych gospodarstw
Pomimo ogólnego spadku liczby hodowców, większe gospodarstwa mają szanse na utrzymanie produkcji mleka. Głównie dzięki inwestycjom w technologie, które pozwalają na wzrost produktywności. W ten sposób, choć w części, zrekompensują one straty wiążące się z przewidywaną niższą liczbą krów.
Prognozy dla produkcji mleka płynnego w 2025 roku
Oczekuje się, że produkcja mleka płynnego w UE ma spaść o 0,2% w 2025 roku, osiągając poziom 145,3 mln ton.
To nieznaczny spadek w porównaniu do skorygowanych szacunków na 2024 rok. Ale jednak pokazujący trend zmniejszania się podaży tego surowca, co przemysł mleczarski winien uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o produkcji różnych produktów mlecznych.
Spadek spożycia mleka płynnego
Prognozy USDA wskazują też na dalszy spadek spożycia mleka płynnego. W roku 2025 ma ono wynieść 23,5 mln ton, czyli o 0,3% mniej niż w 2024 roku.
Ceny mleka w UE
Pomimo niewielkiego wzrostu cen mleka w drugiej połowie 2024 roku, unijne ceny pozostają poniżej rekordowego poziomu z grudnia 2022. Ale nadal są wyższe od średniej pięcioletniej (2019 - 2023).
Dla rolników oznacza to, że chociaż mogą liczyć na wyższe przychody z tytułu sprzedaży surowca, to ich zyski będą wciąż silnie zależne od kosztów produkcji.
Wzrost produkcji sera szansą na zrównoważenie sytuacji mleka?
Wraz ze spadkiem produkcji mleka USDA prognozuje wzrost produkcji sera o 0,6% w 2025 roku. Oczekuje się, że wyprodukowanych zostanie 10,8 mln ton sera. Jest to istotna informacja dla przemysłu mleczarskiego, który może się skupić na bardziej opłacalnych produktach, kosztem tych mniej dochodowych.
źródło: Raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA)