Obecnie w Indiach około 80 milionów osób jest ściśle powiązanych z przemysłem mleczarskimPexels
StoryEditorŚwiatowy rynek mleka

Nowy sojusz amerykańsko-indyjski zatrzęsie rynkiem mleka?

17.05.2024., 14:00h
Stowarzyszenie Producentów Mleka Michigan (MMPA), dziesiąta co do wielkości spółdzielnia mleczarska w Stanach Zjednoczonych, tworzy obecnie sojusz korporacyjny z Gujarat Cooperative Milk Marketing Federation Limited (GCMMF), największą spółdzielnią mleczarską na świecie, znaną pod marką Amul.

Indyjski Amul umacnia swoją pozycję na światowym rynku mleka

Współpraca między oboma podmiotami ma umożliwić Amerykanom dostęp do marki GCMMF. Amul produkuje różnorodny asortyment markowych produktów mlecznych w Indiach i eksportuje je do ponad 50 krajów na całym świecie, w tym do Stanów Zjednoczonych. Amul, jedna z czołowych spółdzielni mleczarskich, odbiera mleko od 3,6 mln producentów.

To nie tylko jedna z najszybciej rozwijających się marek produktów mleczarskich na świecie, ale także największa grupa produktów konsumenckich w Indiach. Amul generuje ponad 10 miliardów dolarów rocznych przychodów. Obie strony sojuszu mają z tego korzyści. Hindusi skorzystają z dostępu do najnowocześniejszych technologii, które są w rękach Amerykanów. Indyjski sektor mleczarski odnotowuje stopę wzrostu wynoszącą 6 procent, podczas gdy światowy sektor mleczarski rośnie w tempie zaledwie 2 procent. Indyjski sektor mleczarski generuje ponadto obroty na poziomie 133 mld dolarów. Amul, chcąc w ciągu najbliższych pięciu lat podwoić swoje moce przetwórcze, ma ambicje, aby stać się największą firmą mleczarską na świecie.

image
Obecnie w Indiach około 80 milionów osób jest ściśle powiązanych z przemysłem mleczarskim
FOTO: Pexels

Premier Modi podkreślił podstawowe wartości Amula, takie jak zaufanie, współpraca między ludźmi i siła rolników, podkreślając, że stanowi to przykład udanej współpracy między rządem a organizacjami spółdzielczymi. Temu właśnie przypisuje się fakt osiągnięcia statusu największego producenta mleka na świecie.

Obecnie w Indiach około 80 milionów osób jest ściśle powiązanych z przemysłem mleczarskim. W ciągu ostatniej dekady nastąpił znaczny, 60-procentowy wzrost produkcji mleka w kraju, co przełożyło się na 40-procentowy wzrost dostępności surowca na mieszkańca.

Rosyjski eksport produktów mlecznych znacznie wzrósł w 2023 roku

Sojuzmołoko, czyli Rosyjski Związek Przemysłu Mleczarskiego, prognozuje, że Rosja zwiększy eksport produktów mlecznych w 2024 r. Pamiętajmy, że w zeszłym roku ten eksport także rósł. Nie jest jednak tak różowo, bo w raporcie wskazano, że na tendencję wzrostową mogą mieć wpływ rosnące wyzwania w logistyce i rozliczeniach wynikające z zachodnich sankcji.

Rosyjski eksport produktów mlecznych odnotował znaczny wzrost – o 15 –18% w 2023 roku. Chociaż w ostatnich latach Rosja wyeksportowała produkty mleczne o wartości około 500 milionów dolarów, co stanowiło około 4% tamtejszej produkcji, w zeszłym roku nastąpiła istotna zmiana w strukturze eksportu. Ostatnio miał miejsce znaczny wzrost dostaw do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw.

Rosjanie mają coraz większe trudności z płatnościami za ich usługi i towary

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. w Rosji odnotowano 5% wzrostu produkcji mleka surowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Pomimo tego Rosjanie mają uzasadnione obawy w związku z trudnościami operacyjnymi i gospodarczymi wynikającymi z uwarunkowań międzynarodowych, takich jak przelewy międzybankowe dla płatności za usługi.

Od początku 2024 roku rosyjskie przedsiębiorstwa napotykają trudności w zarządzaniu rachunkami zagranicznymi, tj. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji i Chinach. Tureckie banki zamrażają rosyjskie konta korporacyjne w odpowiedzi na ostrzeżenia Stanów Zjednoczonych dotyczące sankcji. Jak podało lokalne stowarzyszenie handlowe, w styczniu turecki eksport do Rosji znacząco spadł – o 30,4%, osiągając łączną wartość 551 mln dolarów.

Rosyjskie firmy, zwłaszcza eksporterzy produktów mlecznych, w zakresie otrzymywania płatności za towary transportowane od klientów na całym świecie, w przeszłości polegały na bankach na Bliskim Wschodzie i w Azji. Niemniej, wdrożenie najnowszych wymogów regulacyjnych i wzmożona kontrola przez te instytucje finansowe, szczególnie w odniesieniu do klientów z Rosji, stworzyły dla przedsiębiorstw istotne przeszkody.

Główne przeszkody, na jakie napotykają w branży mleczarskiej, to gwałtowny wzrost kosztów produkcji i oprocentowania kredytów. Sojuzmołoko przewiduje, że rozszerzenie sprzedaży na dotąd niewykorzystane rynki może znacząco zwiększyć eksport rosyjskiego mleka w bieżącym roku. Mowa tu przede wszystkim o rynkach afrykańskich. Rosjanie przewidują wzrost eksportu mleka w proszku i serwatki do Nigerii.

Jarosław Malczewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:15