StoryEditorCeny świń

Ceny świń nadal spadają. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?

Początek sezonu grillowego rozczarował producentów trzody chlewnej. Ceny skupu tuczników zamiast rosnąć - spadają. Tendencja ta utrzymuje się także w większości krajów UE. Jakie są aktualne ceny świń? Sprawdź w naszej SONDZIE!

W Polsce ceny tuczników nadal spadają

Trwa sezon grillowy, więc hodowcy liczyli na wyższe ceny skupu tuczników. Tymczasem stawki zamiast rosnąć - spadają. Jest to efekt m.in. uwolnienia na unijnym rynku pierwszej partii wieprzowiny z prywatnego przechowywania.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,50 zł/kg do 6,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8 zł/kg. 

Z kolei z danych KOWR wynika, że w dniach 9–15.05.2022 r. cena trzody chlewnej w ciągu tygodnia obniżyła się o 4 proc., do 6,46 zł/kg. Była ona o 4proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 27 proc. wyższa niż przed rokiem. Natomiast w o zbycie kontynuowany był spadek cen półtusz wieprzowych. W drugim tygodniu maja br. asortyment ten sprzedawano średnio po 9,35 zł/kg, o 5 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 6 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena ta była o 28 proc. wyższa niż przed rokiem.

Na niemieckiej giełdzie ceny tuczników nadal na tym samym poziomie

Mimo oczekiwań hodowców, dziś, 25 maja, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E nadal pozostają niezmienione i zostały utrzymane na poziomie - 1,80 EUR/kg. Stawka będzie obowiązywała do 1 czerwca. 

- Na niemieckim rynku trzody chlewnej w nowym tygodniu ubojowym ceny pozostaną takie same - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jak informuje Polpig, w notowaniach ISN jedynie w Danii zanotowano wzrost ceny (+3 eurocenty) w stosunku do poprzedniego tygodnia dzięki nowym kontraktom eksportowym.

Eksport wieprzowiny z Polski maleje

Z wyliczeń KOWR wynika, że eksport żywca, mięsa oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych zmniejszył się o 11 proc. w odniesieniu do pierwszego kwartału 2021 r. i wyniósł 156 tys. ton (w ekwiwalencie tusz). W tym czasie do Polski sprowadzono 246 tys. ton asortymentu wieprzowego, o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Import wieprzowiny z UE do Chin spadł o 60 proc.

Eksport wieprzowiny do Chin dalej pozostaje na ograniczonym poziomie. W pierwszym kwartale 2022 r. popyt Chin na światową wieprzowinę spadł o połowę w porównaniu do 2021 roku. Niechęć do zakupów odczuli wszyscy główni dostawcy. Stany Zjednoczone odnotowały 56-procentowy spadek eksportu wieprzowiny, a dostawy wieprzowiny z Brazylii spadły o 35 procent. Z kolei w styczniu i lutym z UE do Chin trafiło aż o 60 proc. mięsa mniej.

Jak informuje Polpig, sytuację eksporterów pogarszają problemy logistyczne w chińskich portach z powodu Covid-19. Ograniczenia importowe przełożyły się jednak mocno na cenę świń. Stawki w maju w Chinach skoczyły o ponad 20 proc. do 2,05 euro/kg wż. To sporo, ale nadal dużo mniej niż rok temu, gdy cena ta wynosiła 3,33 euro/kg wż.

Ceny świń: kiedy można spodziewać się podwyżek? 

Rolnicy mieli nadzieję, że sezon grillowy przyniesie wzrost cen skupu tuczników. Niestety, ograniczony popyt na mięso hamuje podwyżki, a część zakładów nadal wprowadza korekty w cennikach. Analitycy rynku są jednak zdania, że ​​nie jest to trwała tendencja spadkowa.

- Słabszemu popytowi towarzyszy mniejsza podaż żywca, która w najbliższych miesiącach prawdopodobnie pozostanie w trendzie malejącym. Daje to trochę nadziei na możliwość poprawy sytuacji producentów świń pod warunkiem pojawienia się impulsów popytowych. Uznanie przez Ukrainę unijnej regionalizacji ASF stwarza dla Polski dodatkowe możliwości eksportu i może dać impuls do wzrostu cen skupu - ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Rolnicy masowo wycofują się z chowu świń

Sytuacja na rynku wieprzowiny nie napawa optymizmem producentów trzody chlewnej, bo ceny skupu nie rekompensują im rosnących nakładów na produkcję. Szalejące ceny nawozów i pasz powodują, że hodowcy nadal muszą dokładać do interesu. Dlatego wielu z nich decyduje się na likwidację stad. W Polsce tylko od stycznia do marca br. każdego dnia ubywało ponad 50 stad. W ciągu kwartału liczba świń spadła o 355 tys. (tj. 3,5 proc.) do 9,79 mln sztuk. Średnio każdego dnia ubywało 4,6 tys. świń. Pogłowie spadło w 11 województwach, przy czym najsilniej w tych rejonach, gdzie świń nie było aż tak dużo. 

- Oferowane stawki nie pokrywają rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. Wiele chlewni tuczowych nadal pozostaje pusta w oczekiwaniu na poprawę koniunktury - ocenia Polpig.

Potwierdza to także Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. We wpisie na Twitterze poinformował, że z uwagi na ogromne nakłady i brak opłacalności ogranicza produkcję.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 20 maja 2022 roku.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 5,85 zł/kg (spadek o 5 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 5,50-6,20 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,00 zł/kg (bez zmian);
  • Złoczex, Złoczew - 6,00 zł/kg (bez zmian),
  • PPHU Kawiks Patoki- 6 - 6,60 zł/kg zł/kg (spadek o 10).

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,40 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,05 zł/kg (spadek o 15 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6-6,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);
  • Mróz – 8,00 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 21:10