StoryEditorCeny świń

Ceny świń: podwyżki czekają na grilla. Po ile obecnie zakłady mięsne skupują tuczniki?

20.04.2022., 11:04h
Na dużej giełdzie w Niemczech po raz kolejny utrzymano ceny świń na niezmienionym  poziomie. Z kolei na krajowym rynku niektóre zakłady mięsne obniżyły cenniki. Rolnicy czekają więc z niecierpliwością na rozpoczęcie sezonu grillowego, bo może to da impuls do ponownych podwyżek. Jakie są obecnie ceny trzody chlewnej w Polsce?

Ceny tuczników na tym samym albo niższym poziomie

Ceny świń już nie rosną. Jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy część zakładów mięsnych (głównie ze wschodniej i centralnej Polski) obniżyła stawki nawet o 40 gr/kg, choć większość utrzymała je na niezmienionym poziomie. Można powiedzieć, że świąteczny marazm jeszcze trwa. 

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,80 zł/kg do 6,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,20-8,40 zł/kg. 

Na niemieckiej giełdzie VEZG znów bez niespodzianki. Podwyżek cen tuczników nie było 

Dziś, 20 kwietnia, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników po raz trzeci z rzędu nie wzrosły. Ale tego oczekiwali analitycy - wszak po Świętach popyt za strony ubojni zazwyczaj jest umiarkowany. Cena za tucznika w E klasie utrzymała się na ubiegłotygodniowym poziomie 1,95 EUR/kg. Stawka ta będzie obowiązywała w Niemczech do 27 kwietnia.

- Na początku nowego tygodnia ubojowego podaż trzody chlewnej nadal pokrywa popyt, a regionalnie nadwyżki nie zostały jeszcze wyeliminowane - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Z kolei z danych Komisji Europejskiej w tygodniu 4-10 kwietnia średnia cena świń rzeźnych klasy E w Unii Europejskiej wyniosła 1,9 euro/kg masy poubojowej schłodzonej i była o 3 centy wyższa niż w poprzednim tygodniu. To najwyższa stawka, jaką na przestrzeni ostatnich lat KE zanotowała w kwietniu.

Dla przypomnienia warto dodać, że dokładnie 6 lat temu, w 2016 roku, cena za tuczniki w wadze poubojowej wynosiła 1,27 euro/kg. 

Chiny z największą produkcją wieprzowiny od trzech lat

Spore zamieszanie panuje także na światowym rynku wieprzowiny. W ostatnim czasie swoją produkcję mocno zwiększyły Chiny. W pierwszym kwartale 2022 roku kraj ten wyprodukował 15,61 mln ton wieprzowiny. To o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Według chińskich danych rządowych oznacza to największą kwartalną produkcję w kraju od ponad trzech lat.

Konsekwencje tego wzrostu są szczególnie dotkliwe dla brazylijskich eksporterów wieprzowiny, którzy zmagają się z prawie 42-proc. spadkiem ilości wysyłanych do Chin partii mięsa wieprzowego.

- Rząd pomógł i Chińczycy wznowili produkcję wcześniej, niż myślał świat - powiedział Ricardo Santin, prezes brazylijskiej grupy ABPA zajmującej się wieprzowiną i drobiem.

Jeśli chodzi o UE, analitycy oczekują, że niższy eksport krajów członkowskich do Chin zostanie zrekompensowany większym popytem w Wielkiej Brytanii. Przewidują wzrost importu w tym kraju o 7 proc. w 2022 roku. UE zwiększy również wysyłki do Japonii, Korei Południowej i Australii. Ale i tak KE prognozuje spadek eksportu o 2,4 proc. ze względu zmniejszające się zamówienia z Chin.

- Ważnym czynnikiem, który wpłynąć może na podwyżki w skupach jest sytuacja w Chinach. Po kilku latach ogromnych inwestycji i ogromnych zyskach chlewni, które przetrwały tamtejszy ASF, przyszedł czas dużych problemów. Tamtejsza produkcja przynosi coraz większe stary, które wynikają z dużej ilości mięsa na rynku, do tego wysokie koszty produkcji, a na domiar, wg danych rynkowych spadła konsumpcja wieprzowiny w tym kraju. Czynniki te powodują stosunkowo niskie ceny, a co za tym idzie część producentów ogranicza produkcję świń i zmniejsza stada. Wynika z tego, że w dalszej perspektywie Chiny mogą nieco zwiększyć import wieprzowiny (najwcześniej za pół roku), co przełoży się na stabilność wyższych stawek chociażby w Europie - ocenia Bartosz Czerniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Czy ceny świń znów zaczną rosnąć?

Zdaniem analityków banku PKO BP, w kolejnych miesiącach można oczekiwać wzrostu cen skup żywca wieprzowego. 

- Skala podwyżek cen pasz nie pozwala oczekiwać istotnych zmian po stronie podażowej, stąd też niewykluczony jest dalszy wzrost cen trzody. Oczekujemy, że w 2022 r. przeciętna cena skupu trzody chlewnej w Polsce wzrośnie o 28-36 proc. r/r, czyli mocniej niż oczekiwaliśmy na koniec 4q21 (+8-20 proc. r/r). Czynnik podażowy będzie miał kluczowe znaczenie dla dynamiki cen w perspektywie krótkookresowej - czytamy w najnowszej prognozie Agronawigator banku PKO BP.

Także Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig ocenia, że mniejsza podaż świń może dać ponowny impuls do podwyżek.

- Nowe impulsy do dalszego wzrostu cen będą pochodziły ze stopniowo kurczącej się podaży żywca oraz rozpoczynającego się sezonu grillowego i turystycznego. - wyjaśnia Polpig.

Produkcję wieprzowiny wykańczają wysokie koszty 

Niestety, wysokie ceny świń nie pokrywają jeszcze kosztów produkcji. A te rosną w zastraszającym tempie. Jak wyliczają hodowcy koszt chowu jednego tucznika sięga obecnie 1000 zł. Największe znaczeniu ma tu wzrost cen pasz, które na przestrzeni roku zdrożały dwukrotnie.

Komisja Europejska przewiduje, że w 2022 r. produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej spadnie o 3 proc. właśnie ze względu na wysokie koszty produkcji, które w wielu przypadkach nie są w pełni rekompensowane przez rosnące ceny skupu.

– W naszym powiecie, wolsztyńskim, przed wybuchem afrykańskiego pomoru świń było około 1350 gospodarstw utrzymujących świnie. Pozostało mniej niż 450, a słyszy się, że kolejni rolnicy chcą likwidować stada. Jak więc chcemy zapewnić żywność dla naszego kraju i uniezależniać się od zagranicy? – mówi w wywiadzie udzielonym naszej redakcji Ryszard Buda z Wojciechowa w gminie Siedlec (woj. wlkp.).

Strefa czerwona: 90 zakładów mięsnych zmniejszy różnicę w cenie skupu 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Główny Lekarz Weterynarii podpisał w kwietniu porozumienie z 90 zakładami przetwórczymi, które będą skupowały trzodę chlewną ze stref czerwonych. Zakłady te zobowiązały się, że różnica w cenie skupu nie będzie większa niż 20-30 gr/kg. Lista rzeźni dostępna jest tu - https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/listy-zakladow.

Lista ta jest na bieżąco aktualizowana przez powiatowych lekarzy weterynarii z uwagi na pojawianie się nowych ognisk ASF.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 15 kwietnia 2022 roku.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,15 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,00-6,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,30 zł/kg (bez zmian);
  • Złoczex, Złoczew - 6,30 zł/kg (bez zmian),
  • PPHU Kawisk Patoki- 6,30 - 6,80 zł/kg zł/kg (brak w poprzednim zestawieniu).

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 5,90 - 6,40 zł/kg (spadek o 10 gr) oraz 8,40 zł/kg wbc kl.E (spadek o 10 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,20 zł/kg (spadek o 40 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,20-6,60 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 8,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Dane z punktów skupu zostały zebrane w sondzie redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" 15 kwietnia 2022 roku.

Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 14:17