Ceny tuczników: podwyżki są minimalne
Na krajowym rynku żywca wieprzowego obserwujemy podwyżki, ale są one bardzo niewielkie. Ceny nadal nie zapewniają opłacalności produkcji.
Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,50 zł/kg do 6,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg.
Natomiast z danych KOWR wynika, że w krajowym skupie w dniach 30.05 – 5.06.2022 r. za świnie rzeźne dostawcy uzyskiwali przeciętnie 6,64 zł/kg, o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena żywca była o 20 proc. wyższa niż przed rokiem. .
- Handlowcy zwracają uwagę na słabsze zainteresowanie klientów zakupem wieprzowiny. Nie widać efektu sezonu grillowego. Cena żywca bardzo powoli rośnie już trzeci tydzień z rzędu, ale bez impulsu popytowego trudno będzie o znaczące jej wzrosty. Krajowa średnia cena tuczników wynosi obecnie 8,40 zł/kg kl. E (+10 gr) w stosunku do ubiegłego tygodnia - wyjaśnia Polpig.
Na niemieckiej giełdzie ceny tuczników marazm. Po raz kolejny 1,80 euro/kg
Mimo oczekiwań hodowców, dziś, 15 czerwca, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E nadal pozostają niezmienione i zostały utrzymane na poziomie - 1,80 EUR/kg. Stawka będzie obowiązywała do 22 czerwca.
- Podaż tuczników na rynku niemieckim spada. Ale popyt jest stały. Ceny w nowym tygodniu uboju pozostają więc stabilne - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Tylko w Belgii i Hiszpanii wzrosły ceny tuczników
A jak jest w innych krajach UE? Jak informuje Polpig, W notowaniach ISN w 23 tygodniu ceny skupu tuczników wzrosły tylko w Belgii (+4 eurocenty) i Hiszpanii (+2 eurocenty).
- Rynki w pozostałych krajach unijnych są zbilansowane, gdzie niska podaż żywca wystarcza na pokrycie słabego zapotrzebowania przetwórstwa. Wagi ubojowe w wielu krajach spadają. Niewielkie jak na tą porę roku zamówienia handlu są wynikiem rosnących cen żywności o ograniczania konsumpcji. Wzrost spożycia pozostaje niezbędnym czynnikiem do ponownego wzrostu cen skupu świń.– czytamy w komunikacie Polpigu.
Analitycy przewidują duży wzrost cen świń
Ceny skupu trzody chlewnej nie nadążają za wzrostem kosztów produkcji. Dlatego rolnicy z niecierpliwością czekają na podwyżki cenników przez rzeźnie. W ocenie prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego, ceny skupu świń powinny zacząć rosnąć, choć trudno przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi.
- Ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc, ale trudno dokładnie przewidzieć termin tych podwyżek. Być może będzie to za tydzień, a być może za dwa miesiące. Jest zbyt wiele czynników wpływających na rynek, ale podwyżki są nieuchronne – wyjaśnił Choiński.
- Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 4,92 zł/kg (+30,8 proc. r/r), a cena pasz dla świń 2,19 zł/kg (+26,8 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 3,16 wobec 3,06 przed rokiem, wskazując na nieznaczną poprawę opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,00 zł/kg, a na koniec 2023 r. 6,00 zł/kg - napisali analitycy Credit Agricole.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 czerwca 2022 roku.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,20 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 5,50-6,40 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,40 zł/kg (spadek o 10 gr);
- Złoczex, Złoczew - 6,30 zł/kg (bez zmian),
- PPHU Kawiks Patoki- 6,47 zł/kg zł/kg (bez zmian).
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,20 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,20 zł/kg (wzrost o 15 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,25-6,60 zł/kg (spadek o 15-45 gr);
- Mróz – 8,20 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr).
Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch