Ceny skupu tuczników rosną, zboże tanieje. Niektórzy producenci świń mogą liczyć na zyski
Na rynku krajowym rynku trzody cały czas widoczne jest ożywienie, choć ceny rosną mniej dynamicznie niż przed tygodniem. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych nie zdecydowała się na podwyżki. W pozostałych firmach wyniosły one ok. 20-30 gr, choć Kawiks Patoki z woj. łódzkiego podniósł ceny o 80 gr.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,60 zł/kg do 8 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.
Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w okresie przedświątecznym, zarówno na rynku Unii Europejskiej, jak i krajowym notowany jest sezonowy wzrost cen skupu żywca wieprzowego z uwagi na większe zamówienia handlowe. W Polsce w zakładach mięsnych objętych monitoringiem Zintegrowanego System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW trzodę chlewną kupowano przeciętnie po 7,63 zł/kg, o 4 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9 proc. drożej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena żywca wieprzowego była o 78 proc. wyższa niż przed rokiem. Mało już brakuje do historycznego maksimum, które osiągnięto we wrześnie 2022 roku ceną żywca 7,89 zł/kg.
- Średnia cena tuczników w Polsce w klasie E waha się w przedziale 9,70-9,90 zł/kg. Przy spadających cenach zbóż niektórzy producenci świń mogą liczyć na zyski. Eksporterzy unijni potwierdzają większe zamówienia z Chin. Jednakże w okresie trzech pierwszych kwartałów 2022 r. spadek wolumenu eksportu do krajów trzecich spadł o 19,5% w porównaniu do ubiegłego roku - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Również Bartosz Czarniak, hodowca z Polsusa zwraca uwagę, że w tym roku o opłacalności produkcji będzie decydować nie cena żywca, ale przede wszystkim cena komponentów paszowych, które obecnie są w trendzie spadkowym.
Rośnie import świń i mięsa do Polski, spada eksport
Także analitycy banku ING zauważają, że eksport wieprzowiny w dalszym ciągu utrzymuje się na niższym poziomie. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. wyeksportowano prawie 2,3 tys. t żywej trzody. To o prawie 23 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej trafiło na Słowację. Spadł też eksport mięsa - o 14 proc. i nieco się zmniejszył w porównaniu z wcześniejszymi danymi. Również w tym przypadku Słowacja jest największym odbiorcą.
Z kolei import mięsa do kraju rośnie.
W Niemczech ceny świń utknęły w miejscu
Trzy tygodnie temu niemieckie tuczniki podrożały o 10 centów i osiągnęły w notowaniach VEZG cenę 2,00 euro/kg. (wbc). Hodowcy liczyli, że stawka pójdzie w górę i w tym tygodniu. Tymczasem w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG cena pozostała niezmieniona. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 21 grudnia.
- Na niemieckim rynku trzody rzeźnej ceny pozostają stabilne w nowym tygodniu uboju – wyjaśnia niemieckie Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Polpig zaznacza jednak, że w okresie przedświątecznym obserwujemy ożywienie rynku wieprzowiny w większości krajów Unii Europejskiej.
Czy ceny świń nadal będą rosnąć?
Zdaniem analityków rynkowych jest szansa na dalszy wzrost cen trzody chlewnej w Polsce.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 9 grudnia 2022 roku?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 7,25 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 7,00-7,70 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (bez zmian);
- Złotex, Złoczew - 7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);
- Kawiks Patoki - 7,50-8,00 zł/kg (wzrost o 20-80 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (bez zmian); i 9,40 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50-8,00 zł/kg (wzrost o 20-30 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,50 zł/kg (wzrost o 30 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7,30 zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).
Kamila Szałaj
fot. arch.