Bardzo duży spadek ceny tuczników
Ceny skupu tuczników w Polsce spadły, i to z hukiem. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły cenniki. Stawki spadły nawet o 40 gr w wadze żywej i o 60 gr w klasie E.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,70 zł/kg.
Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 17–23.10.2022 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,21 zł/kg, o 1% taniej niż w poprzednim tygodniu i o 8,5% taniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 76% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.
- Na krajowym rynku podaż żywca wieprzowego jest poniżej poziomu roku ubiegłego, ale rynek jest niepewny i trudny do przewidzenia. Handel odbywa się na mniejszą skalę niż zwykle o tej porze. W rezultacie ceny tuczników spadły za klasę E do poziomu 8,80 zł/kg (-0,05) - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Tuczników coraz mniej, a ich cena nadal spada
Rolnicy są zaskoczeni tak dużym spadkiem cen tuczników, bo przecież podaż surowca z uwagi na ograniczane pogłowie trzody jest dużo mniejsza.
- Korekty sięgają kilkudziesięciu groszy na kilogramie. Jednak nie tylko w Polsce obserwowana jest taka tendencja. Malejący eksport i zapotrzebowanie wewnętrzne na rynku unijnym skutkowały obniżkami cen także u innych producentów w Unii Europejskiej. W historycznej perspektywie przełom trzeciego i czwartego kwartału często wiązał się z sezonową zmianą trendu, utrzymującą się także w końcówce roku. Mając na uwadze inflację i ograniczanie wydatków przez konsumentów taka sytuacja może wystąpić także i ostatnich miesiącach 2022 r. - przewidują analitycy banku ING.
Z kolei rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak ocenia, że koszty produkcji są na tyle wysokie, że obecna stawka jest daleka od zadowalającej. Powoduje to kolejne decyzje o zamknięciu produkcji i zmniejszanie krajowego pogłowia świń.
W trzy lata Polska straciła połowę stad świń
Ceny świń spadają, mimo że stad ubywa w ekspresowym tempie. W III kwartale 2022 roku liczba stad zmniejszyła się o kolejne 4 proc. w stosunku do lipca 2022 r. Jak informuje Polpig, dynamika spadku pogłowia przyśpieszyła z 0,6 proc. do 2,99 proc.
- Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 59,2 tys. – wynika z danych ARiMR z 10 października 2022 r. Oznacza to aż 2 347 (3,81 proc.) mniej stad niż 3 miesiące temu. W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 stad.
- Obecnie jest w Polsce o połowę mniej hodowli trzody niż było ich niespełna 3 lata temu. Ich liczba nieprzerwanie spada z powodu nieopłacalności produkcji i ASF - ocenia Polpig.
Rośnie import żywca i mięsa wieprzowego do Polski
W związku z mniejszym pogłowiem, eksport polskiej wieprzowiny nadal utrzymuje się na niższym poziomie. Jak wyliczają eksperci banku ING, w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. wyeksportowano ponad 2,0 tys. t żywca. To o ponad 21 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej trafiło na Słowację. W przypadku wieprzowiny spadek r/r wynosi prawie 15 proc. Jak wyjaśnia ING, również w tym przypadku Słowacja jest największym odbiorcą.
Rośnie natomiast, i to bardzo, import mięsa do Polski.
W Niemczech ceny tuczników znów bez zmian
W Niemczech w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG nie zmieniono ceny, więc nadal wynosi ona 1,90 euro/kg. Będzie obowiązywała do 9 listopada.
- ISN ocenia, że satysfakcjonująca cena skupu żywca powinna obecnie wynosić 2,50 euro/kg (wbc) - wyjaśnia Polpig.
Polpig ocenia, że zaostrzyła się walka konkurencyjna na wspólnym rynku, ale pojawiają się słabe pozytywne sygnały z rynków azjatyckich.
Warto tu zauważyć, że według prognozy Komisji Europejskiej produkcja wieprzowiny w UE ma spaść o 5 proc. w 2022 roku, przede wszystkim w Niemczech, Polsce, Belgii, Rumunii i we Włoszech. Spadek ma postępować także w 2023 roku - o kolejne 0,7 proc.
Kiedy wzrosną ceny tuczników?
Analitycy rynkowi oceniają, że spadek pogłowia świń powinien dać impuls do podwyżek cen skupu.
Natomiast eksperci PKO BP ocenili, że przeciętna cena trzody chlewnej w pierwszej połowie 2023 będzie wyższa o 20-30 proc. r/r wobec wzrostu o 63-67 proc. r/r w drugiej połowie 2022 i +41-43 proc. w całym 2022 r. Z tych wyliczeń wynika, że w I połowie 2023 roku ceny powinny wahać się na poziomie 7,00- 7,60 zł/kg.
Z kolei analitycy Credit Agricole prognozują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 28 października 2022 roku?
Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów spadły.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (spadek o 30 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,30-6,80 zł/kg (spadek o 20-40 gr);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,70 zł/kg (spadek o 30 gr);
- Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (spadek o 20 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg, 8,60 zł/kg wbc kl. E (spadek o 60 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-6,80 zł/kg (spadek o 40 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,40 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 50 gr);
Kamila Szałaj
fot. arch.