Ceny świń nadal w trendzie spadkowym
Ceny skupu tuczników nadal kontynuują swój trend spadkowy. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła swoje cenniki o 10-70 gr.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,30 zł/kg.
Z kolei z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 2–8.01.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW cena żywca wieprzowego była względnie stabilna i ukształtowała się na poziomie 7,52 zł/kg wobec 7,51 zł/kg tydzień wcześniej. Była ona o 3 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 68 proc. wyższa niż przed rokiem
- Rynek krajowy pozostaje pod wpływem spadkowych notowań oraz importu wieprzowiny z krajów zachodnich. Obserwowany jest typowy spadek konsumpcji po okresie świątecznym. Niska podaż krajowych świń rzeźnych uzupełniana jest dostawami z zagranicy. Tuczniki w klasie E są najczęściej skupowane w przedziale 9,20-9,40 zł/kg - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Czarniak: decyzja o obniżce w kl. E zaskoczyła część zakładów ubojowych
Obniżki cen bardzo martwią rolników, zwłaszcza że ciężko znaleźć racjonalne przyczyny spadków, bo pogłowie świń wciąż spada.
- Największe zakłady w Polsce postanowiły ku zaskoczeniu pozostałych uczestników rynku obniżyć cenę w klasie E o 30 groszy! Obecnie płacą maksymalnie 9,10 zł za kg w klasie E! Niestety, ta decyzja nie jest podparta żadnymi przesłankami rynkowymi i zaskoczyła też część zakładów ubojowych w Polsce, które postanowiły poczekać z decyzją o ewentualnej zmianie ceny do piątku (20.01.2023). Jeśli uznają, że rynek przyjął tą stawkę, to i oni również obniżą… Jeżeli rolnicy pokażą natomiast, że tych cen nie akceptują, to te zakłady, które dokonały obniżki będą musiały zrewidować swoje postanowienie. Namawiam więc do tego, aby dowiedzieć się, czy Państwa zakład podjął decyzję o obniżce. Jeżeli tak, to poszukać innego, który zapłaci więcej - wyjaśnia Bartosz Czarniak z Polsusu.
Czarniak przypuszcza, że decyzja o obniżce może być pokłosiem kary nałożonej przez UOKIK na spółkę Agri Plus za zabieranie rolnikom dopłat
W Niemczech rozczarowanie giełdą VEZG
Siódmy tydzień z rzędu na niemieckiej giełdzie VEZG nie zmienia się cena tuczników. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 25 stycznia.
- Na niemieckim rynku trzody rzeźnej mniejszy popyt jest równoważony niewielką podażą. Te zrównoważone warunki rynkowe oznaczają, że ceny świń rzeźnych pozostaną niezmienione w nowym tygodniu uboju - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Polpig zaznacza, że ogólnie na unijnym rynku wieprzowiny brakuje impulsów do wzrostu cen skupu żywca. Wyjątkiem jest Francja, gdzie cena podskoczyła o 6 centów. Wpłynęła na to coroczna kampania promocyjna wieprzowiny w początkach stycznia. Ale w krajach unijnych produkujących znaczące ilości wieprzowiny takich jak Hiszpania, Holandia, Austria, ceny skupu nie zostały zmienione.
Czy ceny świń wzrosną?
Zdaniem analityków PKO BP bariera popytu stanowi ograniczenie dla dalszych podwyżek cen skupu trzody chlewnej.
Z kolei zdaniem banku Pekao SA, na rynku unijnym stopniowo zmniejsza się podaż, co będzie oddolnie wspierać ceny skupu. Jest to głównie efekt redukcji potencjału produkcyjnego UE.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 13 stycznia 2023 roku (w porównaniu do cen z 5 stycznia 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,85 zł/kg (spadek o 10 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,70-7,20 zł/kg (spadek o 30 gr);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (spadek o 30 gr);
- Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (spadek o 20 gr);
- Kawiks Patoki - 6,90-7,50 zł/kg (spadek o 37 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (bez zmian); i 9,50 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,30 zł/kg (spadek o 20 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,20 zł/kg (spadek o 10 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,80-7,30 zł/kg (spadek o 20-70 gr);
- Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 20 gr);
Kamila Szałaj
fot. arch.