Ceny tuczników nadal spadają
Cen skupu tuczników znów spadają, mimo że podaż surowca na rynku jest niewielka. Monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły swoje cenniki nawet o 50 gr.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 7,40 zł/kg do 8,30 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10,40 zł/kg.
- Na rynku krajowym podaż i popyt na wieprzowinę jest zrównoważony. Ze sprzedażą żywca wieprzowego nie ma problemów. W ubiegłym tygodniu za klasę E zakłady mięsne płaciły 10,40-10,50 zł/kg. Okres przedświąteczny może dodatkowo zwiększyć popyt i ceny skupu żywca - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w krajowym skupie na przełomie lutego i marca br. żywiec wieprzowy potaniał. W dniach 27.02 – 5.03.2023 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 8,26 zł/kg, o 1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Jednak w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku cena tego żywca była odpowiednio o 12 proc. i 60 proc. wyższa.
W tym czasie cena za żywiec w Polsce w klasie poubojowej była wyższa niż średnia w UE o 1 proc. niższe niż w Polsce ceny tego żywca odnotowano m.in. w Danii, Niderlandach i Hiszpanii. Więcej natomiast płacono w Niemczech, we Francji i na Węgrzech.
W Niemczech ceny tuczników stanęły w miejscu. Wielkanocnego boomu nie ma
Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG cena w tym tygodniu znów nie poszła w górę. Stawka za tuczniki została ustalona na ubiegłotygodniowym poziomie 2,28 euro/kg. Będzie obowiązywała do 22 marca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,72 zł/kg.
- Na niemieckim rynku wieprzowego żywca rzeźnego tuczniki wciąż szybko znajdują swoich nabywców. Dlatego w tym tygodniu ceny skupu pozostają stabilne - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Tamtejsi hodowcy nie odczuwają więc żadnego wielkanocnego boomu, choć świń do uboju nadal brakuje, a rynek nie spodziewa się większej liczby zwierząt w nadchodzących tygodniach.
Niski poziom zapasów może dać impuls do podwyżek
Polpig ocenia, że w oczekiwaniu na nowe impulsy eksportowe z Azji, przetwórnie w UE intensywnie negocjują możliwość sprzedaży swoich produktów po wyższych cenach do sieci handlowych.
Eksperci: ceny skupu tuczników zaczną spadać w III kwartale 2023 roku.
Natomiast zdaniem ekonomistów ten chwilowy spadek cen skupu w Polsce nie oznacza, że nie będzie podwyżek. Punkt zwrotny w cyklu świńskim nastąpi dopiero w III kwartale 2023 roku. Wtedy to przez stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE i jednoczesne osłabienie popytu na drożejącą wieprzowinę, ceny skupu zaczną spadać.
- W naszej ocenie presja kosztowa zacznie powoli wygasać. W konsekwencji uważamy, że w III kw. 2023 r. nastąpi punkt zwrotny w cyklu świńskim i ceny zaczną spadać. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE – zaznaczają analitycy Credit Agricole.
Natomiast w ocenie Bartosza Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus wzrosty cen nie są determinowane przez ilość świń, których jest mało, ale przez to, czy handel i konsument będą zdolni płacić za towar więcej.
Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?
Bankowi eksperci oceniają, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,05 zł/kg oraz 6,10 zł/kg na koniec 2024 r.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 marca 2023 roku (w porównaniu do cen z 3 marca 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 7,65 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 7,50-8,30 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,60 zł/kg (bez zmian);
- Złotex, Złoczew - 7,60 zł/kg (spadek o 20 gr);
- Kawiks Patoki - 7,70-8,30 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,40-7,90 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 10,40 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,70-8,10 zł/kg (spadek o 30-50 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,10 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7,70-8,20 zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 10,40 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.